O Bartniku, co podkradał pszczółkom miód i o innych ciekawych sprawach

O Bartniku, co podkradał pszczółkom miód i o innych sprawach

 

Dawno, dawno temu, zanim jeszcze w Tuchowie pojawiła się Sówka Tuchówka, w dziupli starej lipy rosnącej na wzgórzu mieszkały  pszczoły.

Wiosną, latem i jesienią fruwały po okolicznych polach i lasach, tańczyły i wesoło brzęczały. Codziennie od samego świtu spijały nektar z  kolorowych, pachnących licznych kwiatków i zbierały pyłek.

 

Nadmiar tych zbiorów przetwarzały na złoty, życiodajny miód, gromadząc go w swojej kryjówce.

Lubiły swoją pracę. Cieszyły się wolnością i piękną przyrodą. Żyły zgodnie, a w dziupli zawsze panował należyty porządek.

Zimą przytulały się do siebie, aby im było cieplej i zasypiały.

 

Zapasy miodu, które gromadziły, pozwalały im przetrwać do kolejnej wiosny.

Ale był ktoś w Tuchowie, kto odkrył tajemnicę pszczół. To pewien Bartnik, który od lat je obserwował wiedząc, że coś dobrego mają w ukryciu.

Nocą podkradał się do dziupli i wybierał pszczołom miód.

Miodem karmił swoje chore dziecko przez całą  zimę, a już na wiosnę- stał się cud. Apiska, której lekarze nie dawali szans na wyleczenie- zupełnie wyzdrowiała!

Ojciec natychmiast poszedł do kościoła podziękować Matce Bożej Tuchowskiej za ocalenie dziecka.

Poszedł również do pszczółek i powiedział:

“Pszczółki, drogie pszczółki, bardzo was przepraszam za to, że podkradałem wam miód i narażałem na śmierć głodową. Ale wasz miód uratował moją córeczkę. Chcę wam wynagrodzić tę szkodę.Zamieszkajcie u mnie w gospodarstwie” – zaproponował.

 

”-Karm mnie sytą do świętego Jana,
a ja z ciebie zrobię pana”-

zgodziła się Melissa, która była królową pszczół.

 I zaprosił pszczoły do siebie. Postawił im ule i dobrze się nimi zajmował. Pszczoły teraz razem z ludźmi zaczęły żyć i pomagać sobie wzajemnie.

 Ale ludzie nie wszyscy byli tacy mądrzy i dobrzy.

Wymyślali różne rzeczy, które szkodzą i pszczołom i im samym. Produkowali chemię i stosowali ją w rolnictwie, w piecach palili śmierdzącym węglem i plastikiem. Aż wreszcie pewnego dnia podczas ciężkiej, mroźnej zimy przybył do Tuchowa ogromny i niebezpieczny Truteń.

 Truteń zamieszkał w kominach domów, z których wydobywał się czarny dym. Zatruwał ludzi i zwierzęta. Strach padł na miasto. Dzieci nie mogły chodzić do szkoły, nie mogły bawić się na podwórkach. Ludzie zapadali na coraz to nowe choroby. Rozchorował się też ojciec Apiski, która była już dorosłą dziewczynką.

Pamiętała, jak ojciec dla niej miód kradł z dziupli.

 Poszła więc do pszczółek i powiedziała:

“Pszczółki moje kochane, pszczółki moje śliczne, ogromny potwór w Tuchowie mieszka.
Szaleje, truje całą okolicę. Mój ojciec się rozchorował . Ja na pomoc waszą liczę.”

 -”Idź do domu, dziewczyno” – przemówiła ludzkim głosem Melissa – ”Nim się wiosna obudzi, nim się słońce zaśmieje, ja was uratuję. Na Lipowym Wzgórzu zgromadź dobrych ludzi. Niech wielbią Maryję.”

 Melissa zaraz wydała odpowiednie rozkazy pszczółkom.

Gdy tylko pojawiły się pierwsze promienie słońca i zakwitły kwiaty,  zatańczyły nad tuchowskim Lipowym Wzgórzem. Słychać je było w całej okolicy.

Tańczyły i nuciły triumfalną pieśń :

 “Już zakończy się czas smutny
bo zginie Brzydal okrutny
Kto kropelkę miodu wypije
ten zdrów będzie, ten przeżyje.
Kto kropelkę płynu  pochwyci  na wzgórzu,
Trutnia się pozbędzie i smoły i kurzu.”
 

Ksiądz akurat mszę odprawiał o błogosławieństwo dla pszczelarzy prosząc a Apiska gorliwie modliła się o zdrowie ojca. Z lip  rozlegało się wesołe brzęczenie pszczół. A gdy ksiądz pokropił wszystkich wodą święconą, to jakby miód słodki rozlał się na wszystkich.

Wracają do domu, patrzą, a tu zamiast starego pieca- nowoczesne urządzenia. Po Brzydalu ani śladu!  Pełno kwiatów dokoła i zapach lipy roztoczył  swój dojrzały aromat.

Pszczoły tańczą w pasiece, dzieci bawią się ku słońca uciesze.

Bartnik, co się już na cmentarz wybierał, będzie jeszcze długo pszczoły, miód i Matkę Bożą wychwalał. Zdrowie mu wróciło po miodnej kropelce. Cieszy się gospodarz wielce. Szczęśliwie z córką będą gospodarzyć. Bo u nich porządek- jak w ulu. A dobre słowo, niczym plaster miodu na wszelkie kłopoty.

Spojrzał ojciec na Melissę pszczelą i przypomniał sobie jej słowa.

 A czy wy je pamiętacie?

 Bo zdrowie to największy dar, który czyni z każdego- pana prawdziwego.

A co ze sówką spytacie? Ostatnio widziałam ją w Górach Sowich. Wszyscy wszak wiedzą, że lubi latać daleko, ale zawsze wraca do pięknego Tuchowa i  ciekawe historie opowiada.

Janina Halagarda,01.07.2017(zdjęcie z internetu)

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Opowiadania, Wiersze dla dzieci, Wiersze dla Was i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na O Bartniku, co podkradał pszczółkom miód i o innych ciekawych sprawach

  1. ~natanna pisze:

    A dzisiaj na Garbku w Tuchowie był zlot okolicznych pszczelarzy…..niestety nie brałam w nim udziału…..ale miód w moim domu je się na okrągło przez cały rok.
    Urocza opowiastka…..
    Załączam pozdrowienia nareszcie z Czchowa….

  2. ~nasumi pisze:

    czyżby ten Bartnik był… bankgsterem? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *