URSYNOWSKI CZAS Z TWÓRCZOŚCIĄ AMATORSKĄ „UCZTA 2” w Warszawie        Wróciłam niedawno z Warszawy, z festiwalu “Ursynowski Czas z Twórczością Amatorską “UCZTA 2”, która odbyła się w dniach 2- 3 października, 2015 roku w Domu Sztuki SMB “Jary” na ulicy Wiolinowej 14.

To już druga edycja festiwalu. Tym razem rozbudowana i wzbogacona od ubiegłorocznej o recitale poezji śpiewanej i projekcję filmu o poetach czasu wojny.(Krzysztof Kamil Baczyński,Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński, Roman Bratny,Witold Zalewski, Zbigniew Jasiński, Mieczysław Jastrun, Tadeusz Borowski i wielu innych…).

Pomysłodawczynią “UCZTY” jest poetka, mieszkanka Ursynowa Janina Próchniewska. To ona, jako administratorka  facebookowej “Kawiarenki poetyckiej” postanowiła zaprosić wirtualnych znajomych na prawdziwą ucztę. I spotykamy się już po raz drugi  w naszej pięknej Stolicy. Przyjaciele po piórze. Dzielimy się swoją pasją. Swoją  pracą.

W pierwszym dniu odbył się wernisaż prac plastycznych i fotografii, haftu, oraz rękodzieła artystycznego.

W drugim dniu odbyło się czytanie wierszy.Można było wysłuchać utworów cenionych poetów, którzy w swym dorobku artystycznym osiągnęli już wiele nagród. Czytanie wierszy przeplatały  i urozmaicały piosenki w wykonaniu Janusza Czerwika.

Pojawili się artyści z różnych miast i zakątków kraju, jak również z zagranicy.

Spotkałam tam Kazimierza Nowackiego, członka Stowarzyszenia Autorów Polskich, który ma już w swoim dorobku kilka tomików wierszy.A nawet stałam się właścicielką jednego z nich: “Spacery z Eurydyką”.Spotkałam też Ludwika Wambutta, laureata ogólnopolskiego konkursu satyry “Śmiejba”.Wydał wiele własnych tomików.Ciekawą zdobyczą są “Odwódki” międzynarodowej antologii grupy fb “SATYRA”, którą otrzymałam od współautorki, cenionej poetki, bardzo zdolnej, laureatki konkursów poetyckich, m. in.I miejsce w Turnieju Jednego Wiersza pod auspicjami Stowarzyszenia Autorów Polskich, Bożeny Kansy.  Zbigniewa Kurzyńskiego, specjalistę od  limeryków, fraszek. Zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na fraszkę, aforyzm i limeryk.Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich – Odział Warszawski II. Bardzo miłą niespodziankę sprawił mi Jakub Ładosz. Warszawiak z Saskiej Kępy. Jak się sam przedstawia- wielbiciel kobiet i tańca, starej architektury i sztuki.Meloman, poeta i podróżnik- swoją książką pt.”Pejzaż kobiet”. Będzie to moja ulubiona lektura na jesienną chandrę. Wiersze- to same komplementy dla kobiet – więc- jak tu ich nie czytać ! Przecież coraz to rzadziej się je już słyszy 🙂 W każdym razie, nie codziennie.Otrzymałam też wiersze Bogusławy Chwierut w tomiku:”Przeniknąć”.

W uszach jeszcze mi gra muzyka Jarosława Chojnackiego, którego miałam przyjemność usłyszeć podczas koncertu w drugim dniu tej kulturalnej imprezy.

Przywiozłam do domu ciepłe uczucia przyjaciół.Wspólne rozmowy- to swoiste warsztaty literackie, które są nieodzownym elementem spotkania. Pozdrawiam wszystkich uczestników, których tutaj nie wymieniłam, ale już za nimi tęsknię. Jeszcze długo będę wspominać…. może do kolejnej UCZTY?

 

Tak więc dziękuję serdecznie wszystkim Organizatorom  i Sponsorom tegorocznej “UCZTY”, że stworzyli dla nas tak wspaniałą imprezę.

W szczególności Dariuszowi Sitterle- Naczelnikowi Wydziału Kultury,Łukaszowi Ciołko- Burmistrzowi dz. Ursynów do spraw Kultury, Pawłowi Lenarczykowi – Radnemu osiedla “Jary”, Andrzejowi Bukowieckiemu dyr Domu Sztuki SMB “Jary”, Annie Matysiak wydawczyni i redaktorce Almanachu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wydarzenia.

 A oto wiersz pomysłodawczyni projektu “UCZTA”

 Echa “UCZTY”

Usłyszeli me wołanie z daleka-
hasło ' UCZTA' na Ursynów ich wiodło,
pokazali swoją twórczość i serca,
wnieśli radość w mój pusty dom.
Barwne ptaki z rajskiego ogrodu:
z Małopolski, Opolszczyzny, Pomorza,
z Wielkopolski, Niemiec i Grecji,
nawet z Belgii przygnał ich zew.
W świat ponieśli obraz Warszawy,
Ursynowa, który gościł ich,
zostawili swoje dzieła i serca,
jak skrzydełka Monarchów,
które w słońcu lśnią

Janina Próchniewska

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony, Poezja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na URSYNOWSKI CZAS Z TWÓRCZOŚCIĄ AMATORSKĄ „UCZTA 2” w Warszawie

 1. ~Antoneta pisze:

  Wspomnienia „Uczty” będą Ci umilać długie jesienne wieczory, a książki będą cudownym dopełnieniem 🙂

  Pozdrawiam cieplutko 🙂

 2. Anonim pisze:

  Super artykuł. Pozdrawiam bardzo gorące. Janusz Filipkiewicz

 3. ~Janina Próchniewska pisze:

  dziękuję, Janinko za cieplutki komentarz i relację z ' UCZTY'

 4. ~bodzia pisze:

  miło mi było dzielić się radością ze wszystkim uczestnikami i wierze mocno ze za rok będzie jeszcze lepiej pozdrawiam wszystkich których mogłam poznać a których dopiero poznam za rok Bogusława Chwierut

 5. Wygląda na to, że wiele tracę, skoro nie ma mnie na facebooku 🙁
  Pozdrawiam

 6. ~Kazimierz Nowacki pisze:

  Tak, to był piękny czas…
  Prawdziwa UCZTA dla ducha,
  nawiązania realnych znajomości i przyjaźni.
  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do
  organizacji tak wspaniałego wydarzenia.
  Dziękuję Janeczko… dziękuje Wam wszystkim,
  że byliście.

 7. Ultra pisze:

  Wspaniale opisane! Dzięki temu mogłam również uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pozdrawiam.

 8. ~Ula pisze:

  To fajnie Janinko, że bierzesz udział w takich Ucztach.
  Takie spotkania ludzi do siebie zbliżają.
  Masz na pewno miłe wspomnienia.

  Miłego dnia 🙂

  • ~korek115 pisze:

   A Ty gdzie jeździsz? Myslę, że też masz swoje grono….piszesz cudowne wiersze, dużo dla dzieci. Wiersze, jak cukiereczki, jak stokrotki, jak prawdziwki w jesiennym lesie.
   Więc gratuluję bardzo i podziwiam.

   • ~Ula pisze:

    A ja…..
    ja Janeczko nie należę do żadnego grona.
    Jestem sama z sobą i swoimi wierszami,
    no i z Wami tu na blogu.
    Dziękuję Tobie za miłe słowa.
    Piszę tak jak umiem, jak potrafię, jak mi w duszy gra.

    Miłego Dnia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *