Jak powstaje książka i dlaczego należy ją szanować? Oraz inne zabawy z dziećmi.

DSC_0461[1]DSC_0460[1]Pod koniec marca miałam wielką przyjemność spotkać się z dziećmi i Gronem Pedagogicznym w zaprzyjaźnionym Przedszkolu w Tuchowie. Spotkanie odbyło się na zaproszenie wychowawczyni Małgorzaty Czop. Ponieważ liczba dzieci w przedszkolu jest dość duża,(ok.160dzieci) spotkanie odbyło się w dwóch grupach. Dla młodszych dzieci wybrałam wiersze , które posłużyły nam później do naśladowania odgłosów wiosennych na łące i w lesie, oraz do wyrabiania samodzielności w zakresie samoobsługi. Tytuły wierszy:

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=1229 „Na łące”

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=1222 „Kaczeńce”

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=33 „Nie obejdzie się bez Monia”

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=34″Miś i Ola”

Słuchanie wierszy przeplatałam zabawą z przygotowanymi rekwizytami- kolorowe motyle tańczyły na umowne sygnały wzrokowe, a puszczanie baniek to dodatkowa atrakcja, połączone z ćwiczeniami oddechowymi. Motylami dzieci były zachwycone, zwłaszcza,że mogły je sobie pomalować wg pomysłu i ozdobić nimi salę przedszkolną.

Starsze dzieci wysłuchały  wierszy : „Wiosna”, „Szanowny Bocianie”,” Co robił wietrzyk”, „Deszczyk majowy”

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=53

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=61

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=1241

http://jedenusmiech25.blog.onet.pl/?p=84

Po wysłuchaniu wierszy i zabawie „Krople deszczu”, „Zabawa z wiatrem”(ogólne ćwiczenia narządów artykulacyjnych i wymowa trudniejszych grup spółgłoskowych), rozbawione dzieci zaproponowały wspólne zaśpiewanie wiosennej piosenki.

Potem krótko opowiedziałam dzieciom o tym,jak powstaje książka i dlaczego należy ją szanować….

Dziękuję bardzo serdecznie za to piękne i miłe spotkanie. Mam nadzieję, że przyniosło ono wiele korzyści nie tylko mnie ale również dzieciom i wszystkim uczestnikom .

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony, Poezja, Refleksje, Wiersze dla dzieci, Wiersze dla Was i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Jak powstaje książka i dlaczego należy ją szanować? Oraz inne zabawy z dziećmi.

  1. ~Antoneta pisze:

    Dla Ciebie takie spotkanie z dziećmi to pestka, w końcu pracowałaś z dzieciakami. Ja to mam doświadczenie tylko z własnymi, a też zostałam zaproszona na takie spotkanie z maluchami.

    Pozdrawiam 🙂

  2. ~Marcin pisze:

    Cieszę się, że Panie przedszkolanki planują takie spotkania 🙂 Młodsze pokolenia coraz rzadziej sięgają po książki czy tomiki wierszy, a przecież to ogromny skarb, dobrze, aby zaznajamiały się z tym od małego. Może dzięki temu będą też dbały o książki, jak czasem widzę w bibliotece jak wyglądają książki dla młodzieży to aż głowa boli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *