Dwa słowa o sztuce na Ursynowie w Warszawie

unnamed (1)Władysław Tatarkiewicz pisał, że  “sztuka jest odtwarzaniem przeżyć- jeśli wytwór tego odtwarzania , konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”…, a Maria Gołaszewska sztukę określa , jako” ogół dzieł będących przedmiotami percepcji estetycznej wytworzonych przez człowieka w świadomych, celowych aktach, którym jednym z decydujących momentów jest nadawanie nowego znaczenia przedmiotom, zdarzeniom i procesom”.

Wybitni filozofowie, znawcy sztuki i estetyki nic więc nie piszą ani o wykształceniu, ani o profesjonaliźmie, ani o uprawnieniach do…wyrażania siebie i tworzenia rzeczy pięknych, które mają wpływ na innych ludzi.

Tak więc- wszyscy jesteśmy amatorami.

Każde z nas ma różne wykształcenie, różne pochodzenie, różne doświadczenie życiowe, jesteśmy w różnym wieku…i z różnych stron Polski.

Połączyła nas wspólna pasja tworzenia: uprawiania sztuki, różnych jej rodzajów.Wyrażamy siebie i dzielimy się tym  z innymi.

To nieodzowny element współczesnego świata.

 

Jak ten czas szybko leci!

 

Już ponad tydzień upłynął od spotkania na ursynowskiej “UCZCIE”- URSYNOWSKI CZAS Z TWÓRCZOŚCIĄ AMATORSKĄ ,  a jeszcze emocje nie opadły!

Faceebook nadal publikuje wiele zdjęć i filmików, powstają nowe wiersze i nowe pomysły rodzą się w głowach. Tyle nowych doznań i wzruszeń. A przecież echo festiwalu sztuki dotarło w różne zakątki naszego kraju i nadal płynie przez Polskę.

 

To wielka energia dla miłośników sztuki.

 

Pragnę wyrazić słowa podziękowania dla pani Janiny Próchniewskiej, pomysłodawczyni i organizatorki spotkania, która całym sercem i skutecznym działaniem zaangażowała się w to niezwykłe wydarzenie.

Słowa podziękowania kieruję również dla Urzędu Dzielnicy m. st. Warszawy za wkład finansowy całej imprezy.

Panu dyrektorowi Domu Sztuki SMB ” Jary” Andrzejowi Bukowieckiemu za serdeczne przyjęcie. To wyjątkowe miejsce! Wyczuwa się wręcz domową, ciepłą i przytulną atmosferę.

Dziękuję panu Burmistrzowi Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy Piotrowi Guział za zaproszenie na wyśmienitą “UCZTĘ” w imieniu własnym i w imieniu przyjaciół z różnych stron kraju,którzy w niej uczestniczyli.

Dziękuję również Annie Matysiak za przygotowanie biuletynu “UCZTA”, który to otrzymał każdy uczestnik spotkania.

Wszystkim,którzy wsparli ten pomysł organizacyjnie, finansowo i duchowo- serdecznie dziękuję.

Pragnę podkreślić, że całemu spotkaniu towarzyszyło wielkie przeżycie estetyczne, uduchowienie, które nadal pozostaje w naszych sercach.

Sztuka rozpatrywana jako pewna całość , czy też w różnych odmianach gatunkowych i rodzajowych tworzona jest dla ludzi. Tu- spełniły się jej wszystkie funkcje: komunikatywna, integracyjna, katartyczna, terapeutyczna i inne.

Wspaniała “UCZTA” na Ursynowie!

 

http://ursynow.pl/2014/11/ursynowski-czas-z-tworczoscia-amatorska-uczta/

                                                     

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Dwa słowa o sztuce na Ursynowie w Warszawie

  1. ~anna pisze:

    Takie spotkania dają dużo pozytywnej energii. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *