Historyczno- patriotyczne wydarzenie w Jodłówce Tuchowskiej

Tablica
ostatnią niedzielę października w Jodłówce Tuchowskiej odbyła się wyjątkowa uroczystość – umowna rocznica założenia parafii i  otwarcie nowo wyremontowanego budynku “Jodełka” .

Wydarzenie to zgromadziło władze lokalne i całą społeczność wioski w pięknym, drewnianym  kościele parafialnym p.w. Michała Archanioła na mszy świętej, którą poprowadził proboszcz ks.Józef  Jaworski.

Następnie w uroczystym orszaku wszyscy przeszli pod budynek “Jodełki” na Potok, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę.Budynek ten bowiem ma swoją historię.

W czasie okupacji  kierowniczką szkoły była Maria Kotulska. Mąż Marii aktywnie działał w oddziałach partyzanckich a Maria była łączniczką, przewoziła prasę, ulotki i rozkazy. Prowadziła również tajne nauczanie. 12 lutego 1943 roku okupanci zorganizowali obławę na pana Bronisława Kotulskiego. Udało mu się jednak uciec do lasu. W odwecie za tą ucieczkę na oczach dzieci Maria Kotulska  została wyprowadzona z klasy i bestialsko zamordowana na schodach szkoły poprzez strzał w głowę .

Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej to zdarzenie wszyscy zgromadzili się wewnątrz budynku.

Młodzież przedstawiła program artystyczny, a następnie odbyła się krótka lekcja historii.Wyświetlono zdjęcia i filmy z tego smutnego okresu .Były też fotki, które nie jednemu przypomniały dawne czasy szkolne!

Potem ruszyliśmy na zwiedzanie “Jodełki”. Utworzono tam w nowej odsłonie- piękną, nowoczesną bibliotekę.Budynek pomieści również ośrodek zdrowia i straż pożarną. Tak więc będzie z pożytkiem służył mieszkańcom i wpływał na jej rozwój.

26102014175

 

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak pięknej i doniosłej uroczystości.

Tutaj się urodziłam i tu spędziłam swoje dzieciństwo.- najpiękniejsze chwile mojego życia.

Tak miło mi było na spotkanie ze starymi przyjaciółmi!

Uroczystość uświetniły występy chóru parafialnego pod kierownictwem organisty-pana Kazimierza Dziubana.

Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk gościnnie przygrywała nam  podczas uroczystości.Panie z Koła Gospodyń Wiejskich to przeszły same siebie! Tyle pyszności przygotowały! Same lokalne, tradycyjne wyroby! Bigos, ogóreczki kiszone, chleb ze smalcem, szarlotka, serniczki…Księżycówki tylko nie widziałam, ale to może dlatego, że mgła wieczorem zapadła, a przecież musiałam dostać się jakoś do własnego domu .

Bardzo dziękuję za zaproszenie.

(Zdjęcia własnego autorstwa)

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Historyczno- patriotyczne wydarzenie w Jodłówce Tuchowskiej

 1. ~anna pisze:

  Takie lokalne smakołyki to pychota. 🙂

 2. ~Antoneta pisze:

  Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach. A jeśli dotyczą miejsca, w którym spędziliśmy dzieciństwo, to radość tym większa. Pozdrawiam 🙂

 3. ~Ula pisze:

  To dobrze, że na wsiach powstaje coraz wiecej takich ośrodków.
  To integruje społeczność a ludzie chcą w takich uroczystościach uczestniczyć.
  Fajnie, że tam byłaś i miło spędziłaś czas.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Aktywni ludzie, społecznicy, wszyscy tacy, którym jeszcze się coś chce, to skarb każdej społeczności lokalnej, szczególnie takiej niewielkiej. Fajnie, że coś się dzieje wartościowego i będzie służyło mieszkańcom. Gratuluję inicjatywy.
  Pozdrawiam

 5. roman pisze:

  A dzięki Twojemu blogowi i my mogliśmy choć trochę w tej uroczystości uczestniczyć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *