Jodłówka Tuchowska -kolonia letnia na miarę XXI wieku

Jodłówka Tuchowska to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości województwa  małopolskiego.

Położona jest na malowniczych terenach Pogórza Ciężkowickiego z pięknym, górzystym krajobrazem w mikroklimatycznej strefie Pogórza Karpackiego. Tereny te charakteryzuje największe napromieniowanie słońcem w Polsce.

Północna część Jodłówki leży na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. 

To najatrakcyjniejsza część parku, najpiękniej ukształtowana, bogata w lasy, piękne doliny i jary zwane po miejscowemu paryjami oraz liczne szemrzące strumyki.

 Jodłówka Tuchowska -to piękna miejscowość, która zachwyca oczy turystów o każdej porze roku. Większość wioski, a szczególnie wzniesienia porośnięte są pięknymi lasami mieszanymi liściasto-iglastymi.

One właśnie nadają jej swoistego uroku i wdzięku.

Przez Jodłówkę prowadzą szlaki turystyczne (żółty i niebieski). Występujące tu zanieczyszczenia powietrza mieszczą się w granicach błędu statystycznego, a klimat jest zbliżony do mikroklimatu przedwojennej Rabki. Wszystkie te walory, oraz inne pozytywne okoliczności sprawiły, że w 1991 roku wykorzystując obiekt wybudowany przez Instytut Badań Jądrowych ze Świerku pod Warszawą utworzono w Jodłówce Tuchowskiej Dom Wczasów Dziecięcych.

 Obiekt placówki składa się z trzech budynków sypialnych, budynku stołówki z zapleczem kuchenno – magazynowym, budynku kotłowni oraz odkrytego basenu kąpielowego. Należący do placówki teren jest ogrodzony. Organem prowadzącym DWD jest Starostwo Powiatowe w Tarnowie a organem nadzorującym Kuratorium Oświaty w Krakowie. 

Misja Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej:

„Kształcimy i wychowujemy dzieci i młodzież w środowisku, o środowisku, przez środowisko, dla środowiska.”

Dlaczego ja dziś o tym piszę? Otóż-  miałam przyjemność przebywać w tym cudownym miejscu  na wakacjach z grupą dzieci, na letniej kolonii.

 

Plan  wypoczynku i zajęć rekreacyjnych już sobie powoli szykowałam przed wyjazdem, ale okazało się, że  wszystko jest pomyślane przez organizatorów w sposób  nowoczesny, ciekawy,bezpieczny i bardzo atrakcyjny. Muszę przyznac, że na miarę XXI wieku.

 Na terenie ośrodka znajduje się basen kąpielowy odkryty, rowery, siłownia, tenis stołowy – ping-pong ogólnodostępne łazienki, świetlica z TV, sala komputerowa. Jest również  biblioteka.

Kuchnia domowa. Kucharze serwują dania tradycyjne, lokalne przysmaki.

 Pozostał mi tylko sposób realizacji i niewielka modyfikacja, uzależniona warunkami atmosferycznymi. Niełatwo mi było się z tym jednak pogodzic, bo mam twórczą naturę, ale w warunkach wakacyjnych lepiej trzymac się sprawdzonych, pewnych planów, niż eksperymentowac.

Najważniejsze, że pogoda nam dopisywała, bo w planach było dużo   spacerów i wycieczek pieszych i rowerowych i dużo, dużo różnych atrakcji…cdn.

zdjęcie od Klarka Mrozek „Dziś tez Cię kocham”

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Jodłówka Tuchowska -kolonia letnia na miarę XXI wieku

 1. Antoneta pisze:

  Teren cudowny.
  Przeżyłaś wspaniałe dwa tygodnie z dzieciakami. A jako były pedagog, kochający dzieci, na pewno świetnie się z nimi dogadywałaś. Mam nadzieję, że w dalszej części opowiesz nam o atrakcjach, jakie im przygotowałaś?
  Pozdrawiam i spokojnej niedzieli życzę 🙂

 2. ~korek115 pisze:

  Postaram się napisac. Będzie kilka ciekawostek dla rodziców, wysyłających dzieci na kolonię letnią i dla osób, które chcą jechac jako wychowawczynie…

 3. ~Ula pisze:

  Cieszę się, że mogłaś spędzić tak wspaniale chociaż część wakacji z dziećmi, którym tak jesteś oddana poprzez swoją pracę.
  A miejsce, które opisujesz na pewno wpłynęło również na to by móc się tak cieszyć z pobytu.
  Wiele jeszcze takich cudownych atrakcji i wypoczynku Tobie życzę.

  Miłej Niedzieli.

 4. ~korek115 pisze:

  Dziękuję, Ulka. Tobie też życzę słonecznej, pięknej niedzieli.

 5. Pięknie!
  O koloniach chętnie posłucham, sama nigdy nie jeździłam

 6. ~korek115 pisze:

  Ja jako kolonistka nie byłam nigdy! Ale od wielu lat jeżdżę jako opiekunka. Napiszę o tym w następnym poście. Pozdrawiam

 7. ~nasumi pisze:

  a da się kochać wielu jednocześnie? 🙂

 8. ~korek115 pisze:

  Nasumi- lubimy czytac?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *