Karkówka Na drewnie-pieczona opcje 2 – Wheels K.Sevko i jego mobilna kuchnia wózkowa.Niepełnosprawność często tkwi w nas!

Dzisiaj chciałam przedstawić człowieka, który życie spędza na wózku inwalidzkim.Mieszka w moim rodzinnym miasteczku, w Tuchowie.

Czas spędza aktywnie, zachęcając innych młodych ludzi do angażowania się w różne, ciekawe inicjatywy, jak np.gotowanie na świeżym powietrzu, wycieczki ,udział w imprezach kulturalnych i zachęcanie do zdrowego stylu życia.

Wokół nas jest wiele osób, których na co dzień nie widzimy, albo nie chcemy widzieć. Dlaczego? Bo są schowani w domach, w mieszkaniach, tuż za naszą ścianą. Niekiedy nawet nie wiemy o ich istnieniu, albo nie chcemy wiedzieć.

Nasze społeczeństwo jeszcze nie widzi tego, że jesteśmy różni. Każdy z nas jest inny i ma prawo być szczęśliwym i akceptowanym przez innych.

Oni sami i ich rodziny borykają się z ogromnymi trudnościami. Muszą uporać się z tym, co my mamy ot tak- zwyczajnie, codziennie, przychodzi nam to niby naturalnie…nie zasłużyliśmy czasem może na takie szczęście, skoro go nie dostrzegamy.

Chcę dziś przedstawić Wam osobę, która pomimo, że życie spędza na wózku- spędza je aktywnie . Niepełnosprawność czasami tkwi w nas! Gdy nie rozumiemy, nie otwieramy się na innych i kategoryzujemy ludzi…sami nimi się wówczas stajemy.

To człowiek,  który jest zawsze radosny, uśmiechnięty, ma wielu przyjaciół.

Sevko Kolaz 

Utworzył mobilną kuchnię wózkową. Jest to, jak mówi :”PIERWSZY W POLSCE i prawdopodobnie pierwszy na świecie kanał poświęcony gotowaniu i nie tylko na wózku!!! Kanał zajmuje się kuchnią, podróżowaniem jak i miłym spędzaniem czasu. Nie sztuką jest jest to, że jestem niepełnosprawny, bo jak ktoś to kiedyś określił niepełnosprawność nie jest w modzie. Wiem, że nie jest i nigdy nie była (bynajmniej w Polsce). Chodzi o to żeby pokazać wszystkim jak można fajnie się zabawić, dobrze zjeść, przeżyć coś niesamowitego. Posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć porządny film. Po prostu mile spędzić czas, bądź znaleźć motywację i pomysł na jego spędzenie. To wszystko znajdziecie na moim kanale. Ważne są wasze sugestie i pomysły. Może kiedyś coś razem zrobimy. A jak nie to i tak coś zrobię sam!!! Będę starał się robić coraz to nowe filmy, na ile mi pozwoli budżet bo jak na razie jestem bez pracy i robię te filmy totalnie z minimum SOCJALNEGO na życie 610 PLN (200 $ lub 150 Euro) .”

A Tobie  podobają się pomysły Sevka? Możesz odwiedzić jego kanał na YT i wyrazić swoją opinię na ten temat.

Możesz tutaj również skomentować ten film.

Jak Ci się podoba?

A może macie własne sugestie i pomysły , może podpowiecie coś fajnemu Chłopakowi???

Obejrzyj, są tu ciepłe klimaty, dobra muza i pyszne jedzonko.

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Karkówka Na drewnie-pieczona opcje 2 – Wheels K.Sevko i jego mobilna kuchnia wózkowa.Niepełnosprawność często tkwi w nas!

 1. ~roman pisze:

  Pozdrawiam Sevka 🙂 Z zainteresowaniem obejrzałem film. Ważny i trudny temat poruszyłaś. Pozdrawiam

 2. ~korek115 pisze:

  Od wczoraj nikt nie napisał komentarza, aż mnie to zastanowiło….dlaczego? chciałam pokazać tylko dobry przykład i przekaz, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy różne bolączki życiowe, ale warto optymistycznie patrzeć na świat, a nie tylko narzekać. I doceniać to, co się ma…to nie jest tragedia, jak ktoś nie ma ręki, albo nogi. Nigdy nie wiADOMO, CO KOGO W ŻYCIU SPOTKA.
  Chcę dodać, że nie rozkręcam akcji charytatywnej i o nic nie będę prosić. Nawet mi to nie przeszło przez myśl. W każdej rodzinie można znaleźć osobę,którą los nie oszczędził- tak po prostu bywa. Chociaż ciężko się z tym uporać, prawda? A Sevko- to człowiek, który znalazł pomysł na życie. I to się liczy.

 3. anna pisze:

  Bardzo fajny filmik. Bardzo energetyczny chłopak. I masz rację, że niepełnosprawność jest w nas. Miło poczytać o tak energetycznej osobie. A karkówkę spróbuję przyprawić wg jego przepisu. W filmiku świetna muzyka. 🙂 🙂 Pozdrawiam 🙂

 4. ~meandyork pisze:

  Twój post jest absolutnie fantastyczny! Chciałam napisać komentarz od kiedy go zobaczyłam ale wpadłam w wir pracy pourlopowej..Bardzo dziękuję za ten link- jest cudowny i tak naprawdę chciałam ostatnio zmotywować pewna bliską mi fundację http://niepelnosprawnipracuja.pl/ do podobnej akcji własnie w wykonaniu niepełnosprawnych oraz osób starszych- na pewno im przekażę filmik Sevko.
  Ja też obserwuję że niepełnosprawność jest w głowie…ale czasem trudno ją z niej wybić jeśli społeczeństwo mało w tym pomaga….ja z kolei chciałam się pochwalić moim niepełnosprawnym kuzynem- lecz tylko fizycznie bo również w głowie ma 130% normy ;): http://www.mariuszrokicki.pl/pl/glowna

 5. ~Parafka. pisze:

  Obejrzę filmik na pewno, w wolniejszej chwili. Jestem pełna podziwu dla osób, które mają, nie bójmy się tego powiedzieć, trudniej. Ale te trudności często motywują i często są przyczynkiem do naprawdę Wielkich Rzeczy. Bardzo cenię ludzi takich jak Sevko, chociaż nie każdy też ma taką możliwość.
  Ja od kilku miesięcy pracuję nad tematem podróży niepełnosprawnych, jeden artykuł napisałam na Marchevce, drugi ciągle się tworzy, bo przykładam się do tego bardziej, niż do pracy magisterskiej – chcę być rzetelna i obiektywna, co jest piekielnie trudne – przecież z punktu widzenia osoby zdrowej nie jestem w stanie wczuć się w sytuację osoby niepełnosprawnej, jakby bardzo empatyczna bym nie była.
  Kibicuję Sevkowi z całych sił.
  I zapraszam, jeśliś jeszcze nie widziała:
  http://marchevka.blogspot.com/2013/09/niepenosprawny-penosprawny-turysta.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *