O ludowej sztuce- dwa słowa

Zdjęcie

Sztuka ludowa   powstała w dawnych wiekach i była sztuką chłopską.

Nie opierała się na teorii , nie ma swoich pisanych praw, lecz ma silne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Powstała ona w najściślejszym związku z przyrodą i życiem społecznym ludzi.

Sztuka ludowa posiada cechy charakterystyczne ,wynikające ze sposobu odczuwania świata, filozoficznych poglądów na życie i swoistego rozumienia piękna przez ludzi.

Bije z niej świeżość, optymizm i rześkość. Wiele w niej duchowej czystości i niewymuszonej radości życia . Jej charakter wynika również z tak istotnych czynników, jak surowce i technika.

Twórcy sztuki ludowej używali surowców, które dawała im ziemia i hodowla, a więc- gliny, drewna ,skóra, wełna i inne naturalne produkty.

K. Pietkiewicz mówi, iż „… do sztuki ludowej zaliczamy te dziedziny, które powstały przez analogię kultury elitarnej, jak na przykład malarstwo, drzeworyt i rzeźba. Są to też dziedziny kultury materialnej , które spełniając cele użytkowe osiągały poważny poziom artystyczny i zaspokajały potrzeby estetyczne, a więc budownictwo, tkactwo, haft, strój, naczynia ceramiczne i sprzęty z drewna ,czy wyroby kowalskie.

‘Ludowy twórca- wyrabiając swoje przedmioty użytkowe ozdabia je w większym lub mniejszym stopniu , aby cieszyły nie tylko autora, lecz także widza i użytkownika”.

Sztuka i rękodzieło ludowe najpełniej wyrażają nasz charakter narodowy, a wyroby sztuki ludowej są świadectwem kultury materialnej wsi oraz nośnikiem treści intelektualnych i uczuciowych , bliskich wielu ludziom.”- pisała Irena Wojnar w ‘Integracja wychowania estetycznego’.

W Polsce-  najpoważniejszy wkład w podtrzymaniu tradycji i gromadzeniu sztuki ludowej mają muzea etnograficzne. Udostępniając swoje zbiory  pobudzają inwencję twórczą artystów, a poprzez wystawy, organizowanie warsztatów i innych form uczestnictwa-wychowują estetycznie i patriotycznie odbiorców tej sztuki.

kolyska_zywiecka_zabawka_nobo_design_1

(zdjęcia wytworów sztuki ludowej artystów z woj. Małopolskiego, Stryszawa)

A jaką rolę odgrywa sztuka w życiu dzieci??? C.d.n.

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na O ludowej sztuce- dwa słowa

 1. ~Antoneta pisze:

  Twórca ludowy w swe dzieło wkłada całe swe serce i duszę. Dlatego te dzieła są tak piękne 🙂

 2. ~korek115 pisze:

  Tak własnie, Antoneto! One są przepełnione ciepłem rąk, troską, miłością. Dzieci tych twórców uczestniczą w tym pięknym procesie. Wyrastają w tym klimacie. Potem one też zaczynają tworzyć, rzeźbić, malować…Jakie to słodkie, jak tato własnoręcznie robi dziecku kolebkę…albo konika, czy ptaszki. A tu jeszcze i stroje i pieśni i obrzędy!Jestem pod wielkim wrażeniem.

 3. To obok twórczości dziecięcej najszczersza i najbardziej bezpretensjonalna sztuka. Mnie fascynuje.

 4. Talka pisze:

  Śniłaś mi się dzisiaj 😀
  Haha, ostatnio cały czas śnią mi się różni blogerzy…

  W tym śnie siedziałyśmy w ogródku za jakimś sklepem spożywczym. Wszędzie rosły piękne, kolorowe kwiaty, a Ty paliłaś papierosa. Ja zaś prosiłam „Nie pal proszę nie pal tego świństwa” 😀

 5. ~korek115 pisze:

  Ha,ha! Od snu do realu droga niedaleka! Na pewno się spotkamy , bo COŚ (dobrze wiesz co) mnie tak ciągnie:) Talko, papierosów nie palę! Nie palę tego świństwa! A jak te kwiaty zakwitną, to usiądę z Tobą w ogródku.

 6. ~e-galimatias.blog.pl pisze:

  Bardzo dziękuję za takie artykuły. Dzięki nim człowiek uświadamia sobie jaka skromna jest jego wiedza. Z przyjemnością czytałam twój artykuł i z niecierpliwością czekam na przemyślenia związane z rolą sztuki w życiu dzieci!

 7. ~Parafka. pisze:

  To jest tak szalenie ciekawe, że chętnie zamieszkałabym w jakimś skansenie, żeby być bliżej sztuki ludowej 😀 I wcale nie żartuję, lubię folklor i dlatego się cieszę z naszych reprezentantów na Eurowizję, chociaż większość głosów jest negatywnych. Wolę „My Słowianie” niż kolejną denną piosnkę o miłości. 🙂

 8. nemezis pisze:

  Moje dziecko przepadało za tworzonymi przeze mnie rysunkami….silników, kierownic i samochodów. Lubiło też, gdy lepiliśmy z ciasta solnego statki kosmiczne, które potem wypiekaliśmy w piekarniku. Trzeba je było też pomalować farbami.
  Czy to sztuka?
  Domowa….zapewne 😉
  Jednak była bardzo ważna dla mego syna – to na niej dorastał.

 9. ~korek115 pisze:

  Nemezis- jakie to jest ważne, co powiedziałaś. Poprzez to widać, jak dziecko” bierze dla siebie „wszystko, co przekazują bliscy. Może to być początkiem w drzemiących zdolnościach. ale czasem ważny jest ten kontakt dla wspólnej fascynacji własnymi wytworami. bo przecież, jeśli coś z dzieckiem wspólnie robimy- to temu towarzyszą rozmowy, emocje.Dziecko potrafi e wyrażać poprzez śmiech,zachwyt, radość. i to jest ta wartościowa strona rozwoju dziecka- bliskość z rodziną. A jeśli chodzi o rysunki kierownic i wypieki z masy solnej w piekarniku- to zapewne są one rodzajem twórczości plastycznej dziecka.Być może pod wpływem zainteresowań mamy?

 10. ~korek115 pisze:

  Parafko- pobyt w skansenie, albo w muzeum jest dla małych dzieci zachwycający! One chłoną to wszystko z taką pasja, zainteresowaniem. Czują się, jakby przebywali w jakiejś bajce, w innym świecie.Poznają w ten sposób historię i uczą się, jak to drzewiej było… to lepsze, niż wykład nie/ bo mogą dotknąć tej przeszłości. to pozostaje w ich pamięci bardziej, niż zwykły przekaz słowny..A dzieci, które jakoby są świadkami tych wytworów sztuki- są bardziej uduchowione:) One rozkwitają , uruchamia się ich wyobraźnia, wyostrzają się zmysły, mają bogatszą osobowość.

 11. ~korek115 pisze:

  ~e-galimatias.blog.pl sporo już pisze o tym w komentarzach, ale niebawem napiszę artykuł. U ciebie tez jest bardzo ciekawie.Pozdrawiam

 12. ~anna pisze:

  Teraz chyba, po wielu latach marginalizowania sztuki ludowej, wraca do łask. I dobrze. 🙂

 13. ~Mehr pisze:

  Oby dalej się blog rozwijał bo super jest:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *