Kilka ćwiczeń wspomagających naturalny rozwój

Obiecałam, więc muszę się wywiązać z obietnicy.

Napiszę kilka ćwiczeń, które pomagają dziecku uzyskać większą sprawność narządów artykulacyjnych, a więc tych, które biorą udział w mówieniu-chodzi tu o ćwiczenia motoryki narządów mowy, a nie o ćwiczenia artykulacyjne.

Różnią się one tym, że pierwsze- to zwykła gimnastyka buzi, która pomaga i przygotowuje język,wargi, policzki, podniebienie miękkie do precyzyjnych ruchów, jakie są potrzebne podczas mówienia. Stosuje się je w profilaktyce, i nie zaszkodzą w leczeniu, czy usuwaniu już nabytych nieprawidłowości.

Natomiast ćwiczenia artykulacyjne- to np. poprawne wybrzmiewanie głosek,różnicowanie ich, łączenie w sylaby i wyrazy itd, i tymi sprawami musi zająć się nauczyciel lub logopeda, przeprowadzić diagnozę i dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb dziecka.

Wiele lat pracowałam z dziećmi, mam przygotowanie logopedyczne, dlatego chce się podzielić doświadczeniem. Podkreślam, że rodzic zawsze, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju dziecka- powinien skorzystać z porady specjalisty.

Ćwiczenia mające na celu uzyskanie zręcznych ruchów języka, warg, policzków i podniebienia, które tworzą tzw. aparat artykulacyjny.Należy je usprawniać od pierwszych miesięcy życia dziecka po to, aby osiągnęły precyzyjne ruchy i były 'posłuszne' właścicielowi.

Ja zawsze miałam w sali lustro. To bardzo dobra rzecz. Dzieci mogły się w nim przeglądać, obserwować siebie i innych. Stojąc przed lustrem i patrząc w jego odbicie- łatwiej jest 'mówić o sobie'. Lustro może służyć do wielu zabaw. Także w domu.

Przed lustrem można zrobić „pokaz mody”, ” pokaz tańca”, „konkurs śpiewu ” itd.

Trzeba pokazać dziecku, co mamy w buzi: ząbki, język, policzki, języczek, podniebienie. Można robić wspólnie różne miny i gesty- dzieci bardzo to lubią.Można wymyślać do tego fabułę i robi się ciekawie.

Ćwiczenia języka:

Pokaż język- kto ma dłuższy????

-zrobimy żmijkę? o, tak. Żmija ma żądło, co ona nim robi?(razem z dzieckiem wykonujemy ćwiczenia i dobrze, jak obserwujemy to w lustrze.Można się przy tym śmiać i bawić się tym.

(długi, cienki, ruchliwy język wysuwający się we wszystkie strony)

-spróbujmy zrobić z języka; szpilkę, skocznię narciarską, lub

zjeżdżalnię,koci grzbiet,łyżkę (język lekko stulony,z uniesionym do góry końcem),

łopatkę-(płaski, szeroki język),

szufelkę- (uniesione lekko boki języka, język płaski),

rurkę- (chcemy wypić sok, a nie mamy czym),

Pokaż jak: kotek pije mleko,(szybkie, krótkie ruchy języka w przód i w tył,do góry i na dół)

miś oblizuje się po zjedzeniu miodu,(można posmarować dziecku wargi miodem,czekoladą.(staranne oblizywanie warg  przy szeroko otwartych ustach;język wolno krąży dookoła, zaczynając raz od prawej, raz od lewej strony.)

zabawa; Języczek- wędrowniczek:

W zabawie tej, język dotyka;górnej wargi, dolnej wargi, kącików ust,stara się sięgnąć do nosa,do uszu,liczy zęby- trzeba dotknąć językiem każdego ząbka. Po stronie zewnętrznej, wewnętrznej, dotykać dziąseł na górze i na dole.Głaskać wargi, masować podniebienie,starając się sięgnąć aż do tylnej strony gardła i z powrotem.

Ćwiczenia te można wykonywać w różnym tempie- wolniej i szybciej.

opr.J.Halagarda

literatura; :Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, G. Demel,’Opieka logopedyczna od poczęcia”-Kornas- Biela„Nasze dziecko uczy się mowy”-L.Kaczmarek, logopedia-„Styczek”’Ćwiczenia wspierające mowę”- Nowak J.’Wady wymowy możemy usunąć”- K. Kozłowska.

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Kilka ćwiczeń wspomagających naturalny rozwój

 1. ~Antoneta pisze:

  Koniecznie artykuł ten powinny przeczytać młode mamy!
  Pozdrawiam 🙂

 2. Talka pisze:

  Ooo, zapisuję sobie ten post na kompie!

 3. ~nemezis pisze:

  Fantastyczny ten Twój tekst. Musiało być Ci bardzo miło zajmować się tymi dzieciakami. Dzieci są całkowicie ufne i szczere. Na pewno Ci ufały niczym rodzonej mamie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *