Jak to na wsi bywa…

Po długim porannym leniuchowaniu wybrałyśmy się z wnusią do sklepu, a następnie na plac zabaw, na którym Ola lubi spędzać dużo czasu.

Plac zabaw powstał przy szkole podstawowej jako kolejny projekt unijny. Służy nie tylko dzieciom szkolnym, ale całej społeczności wiejskiej. Można tutaj przyjść z dzieckiem i skorzystać z urządzeń;huśtawek, zjeżdżalni, piaskownicy. Dzieci miło i bezpiecznie spędzają czas pod opieką dorosłych.

Zwykle rozpoczynamy zabawy na huśtawce. Ja siadam na jednej, Olka na drugiej. Śpiewamy piosenki i się huśtamy.

Chcę dodać, że ważę 62 kg i myślę, że nie stanowię zagrożenia dla tych urządzeń. Gorzej bywa, jak wieczorem przychodzą tu nieznani goście po wyjściu z pobliskiego baru- tylko przez drogę- wieszają się na tych huśtawkach, piwkują, palą, o czym świadczą leżące niedopałki papierosów i puszki po piwie. No cóż- tylko usiadłam na tej huśtawce, a tu wyszła ze szkoły pani dyrektor. Podeszłam więc do niej, żeby się przywitać z szerokim uśmiechem. Chcę podkreślić, że znamy się od lat. Dawniej ta pani pracowała w sąsiedniej wiosce, a ja tutaj. Obecnie ja jestem na emeryturze i przychodzę tutaj tylko się pobawić z wnuczką. A ta pani jest dyrektorką. Jesteśmy w jednym wieku, ale w życiu różnie się składa. Ja już mam wnuczkę i to dla niej zrezygnowałam z zawodowej pracy.

Pani dyrektor przywitała mnie jednak słowami:-”Proszę się nie huśtać na naszych huśtawkach”. To są huśtawki dla dzieci, a nie dla dorosłych”. No tak, Zosiu, masz rację w zasadzie. Ja to też jestem trochę jak dziecko, lubię się pohuśtać z wnuczką- mówię radośnie, bo myślałam, że to tak humorystycznie mnie dyrekcja wita, ale nie! Jak mogłam nie wyczuć tego surowego tonu…No, no, to nie żarty, ciągnie dalej dyrekcja. Już mnie doszły słuchy, że się tu nie raz huśtasz z wnuczką popołudniami.

Zabrzmiało to, jak jakieś pogróżki. Poczułam się, jakbym dokonała jakiegoś przestępstwa. Przecież nie jestem wandalem, nie niszczę mienia. Wręcz przeciwnie. Pracowałam w tej szkole 20 lat. Służyłam jej dobrze. Sama dbałam o to, żeby dzieci szanowały sprzęt, zabawki itd… Owszem, pracując jako przedszkolanka, przyznaję, nie raz huśtałam się z dziećmi, a nawet co dzień:) Zrobiło mi się niesłychanie przykro. Mimo wszystko nadal podjęłam rozmowę. Starając się zrozumieć działania tej kobiety. No cóż, może ktoś rzeczywiście się żalił, że tam się huśtam? Może to komuś przeszkadza? Może psuję to urządzenie, a nie chciałabym. Cieszę się, że ono jest. Niech służy dzieciom jak najdłużej. Postanowiłam, że ja tam więcej w życiu nie usiądę, nawet tam już nie pójdę z wnuczką. Mam przecież huśtawkę przy domu. Też się mogę na niej pohuśtać. Łzy cisnęły mi się do oczu i nie mogłam się powstrzymać. Ale kontynuowałam rozmowę.

-Zosiu, dobrze, że cię widzę. Mam do ciebie zapytanie, powiedz, co o tym myślisz? I tu przedstawiłam swoją sprawę, która wpadła mi do głowy kilka dni wcześniej i właśnie chciałam ją dyrekcji przedstawić.

Zbliża się zima. Ja już nie będę tak często wyjeżdżać, jak dawniej, mam więcej czasu. Chciałabym wieczorami przychodzić do szkoły na fitness z paroma osobami z ulicy. Gdyby były chętne osoby, poprowadziłabym taka gimnastykę dwa-trzy razy w tygodniu. Pani woźna mieszka niedaleko ode mnie, na ulicy. Porozmawiam z nią, może się zgodzi i otworzy nam szkołę i sama z nami poćwiczy. Za darmo, dla ruchu i dla zdrowia. Ty też może przyjedziesz?Dla lepszego samopoczucia, dla utrzymanie formy. Jesienią jeździłam na rowerze. Teraz chętnie potańczę i poćwiczę. Nieważne, czy będzie chętnych pięć osób, czy dziesięć. Zachęcę ludzi do gimnastyki i sama skorzystam. Nie prowadzę działalności gospodarczej i nie pytam o wynajem sali. Proszę tylko o jej udostępnienie.

(Jest to jedyny budynek na wsi, użytku publicznego.)

-A nie możesz sobie jechać do tej , albo do innej miejscowości ? Zapytała mnie dyrekcja, wymieniając proponowane nazwy.  A po co ja mam jeździć , nie mogłabym tu, u nas na wsi? -Ale to ja bym musiała zgłosić burmistrzowi- mówi dyrektorka. (Jak najbardziej-wtrąciłam.)No i nie wiem, ile ty byś chciała na tym zarobić.( Nie chciałabym na tym zarabiać- wyjaśniłam od razu. )No i nie wolno nam wpuszczać do szkoły obcych, bo wiesz, że ty- jesteś obca. Ty tu nie pracujesz. Poza tym- kto będzie sprzątał po tych zajęciach? (Posprzątamy od razu, nie pozostawiając po sobie śladu).

Te słowa uderzyły we mnie, jak piorun. Nie sądziłam, że je usłyszę i to z ust znajomej osoby.

Przecież chociaż już nie pracuję w tej szkole, to jestem mieszkanką tej wioski.To taka jestem obca? Znam  szkołę i ludzi w tej wiosce od lat!!!  To pani dyrektor przyszła do nas z innej wioski. Ja tu pracowałam, a teraz tu mieszkam. Chciałam sobie tylko poćwiczyć z babkami ze wsi, które znam i tyle.Taki budynek szkolny mógłby służyć wiosce na różne sposoby.Do południa uczą się dzieci, a po południu jest wolny.  A może przepisy teraz zabraniają takich działań… nie wiem. A może ktoś mi jest po prostu nieprzychylny. A i ludzie na wsi może też jakoś by się bardziej zintegrowali, rozumieli. Ale to tylko myśli, które kłębiły się w mojej głowie.

Pamiętam, że dawniej przychodziła młodzież na ping- ponga wieczorami. Wieczorami też urządzaliśmy przedstawienia dla rodziców. Stroje wypożyczaliśmy w teatrze. Było super! Szkoła była rozświetlona, radosna, przepełniona ludźmi. Ale czasy były inne. I dyrekcja inna. I młodzież inna…

A może zwróciłam się do nie właściwej osoby? Jednym słowem, zostałam ofuknięta, jak niegrzeczna i natrętna uczennica.

Rozgoryczona , zniechęcona i zniesmaczona wróciłam do domu. Postanowiłam, że ćwiczyć będę sobie w domu i na tym zakończę moje przedsięwzięcia:) 

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

35 odpowiedzi na Jak to na wsi bywa…

 1. socjoblozka pisze:

  Aż mi szczena opadła. Na mojej wsi jednak to trochę inaczej wygląda i docenia się inicjatywę mieszkańców. Przez tą dyrekcję to ludziom się odechciewa a placówki szkolne mają taką a nie inną opinie. Smutne.

 2. Jestem oburzona! Jak można zabraniać huśtania się?! Przecież to przyjemne bez względu na wiek!
  A z tymi zajęciami popołudniowymi to myślę, że dla chcącego nic trudnego i pani dyrektor po prostu wykazała się brakiem życzliwości, gdyż wszystko można załatwić i uzgodnić, gdy tylko się chce. Nie wiem, jak można tak zbyć sprawę w czasie, gdy się tak pochwala i promuje inicjatywę oddolną w takich małych społecznościach i każdemu zależy, żeby mobilizować czy to środowiska wiejskie, czy młodzież, czy seniorów, czy niepracujące kobiety… Przykre, że taką grzeczną i koleżeńską prośbę się tak odpycha. Rozumiem Twój żal.

 3. mama super5 pisze:

  Bardzo nieprzyjemna osoba z tej dyrektorki, widocznie we wszystkim węszy jakiś podstęp. Przez takich ludzi odechciewa się występować z jakąkolwiek inicjatywą.

 4. ~korek115 pisze:

  Dzięki, ale jeszcze mi się chce ryczeć i już na pewno tego nie zrobię.

 5. ~Klarka Mrozek pisze:

  a potem się dziwią, że rodzice wolą wozić dzieci do innych szkół, uznając je za bardziej przyjazne, i płacz, bo szkole grozi zamknięcie z braku uczniów!

 6. ~meandyork pisze:

  nóż się w kieszeni otwiera. Po prostu. Jesteś cudowna że się huśtasz. Jesteś cudowna że chcesz coś robić dla siebie, dla szkoły, dla społeczności. To ta kobieta jest archaizmem…takie osoby nie powinny zarządzać szkołą. Po prostu. Przepraszam jeśli wcisnę tu ponownie swojego prywatnego linka ale szkoły powinny być takie: http://meandyork.blog.pl/2013/11/14/pomysl-na-szostke-z-plusem/ lub nawet takie: http://meandyork.blog.pl/2013/11/17/wino-w-szkole/ 😉 Ale ta pani to pewnie by się przewróciła gdyby miała się na podobne pomysły zdobyć :(…..naprawdę szkoda….Ja po powrocie do Polski na pewno niejedną kopię będę kruszyć by zmienić tą mentalność i podejście, które niestety do niczego korzystnego dla społeczeństwa- od najmłodszych po najstarszych- nie prowadzi…

  • Dziękuję bardzo za te linki. Sama poczytam sobie, jak to jest w świecie. A może inni też skorzystają na tym, a czasem zmienią swoje myślenie.Kilka lat przebywałam w Norwegii, w Oslo. Chociaż to zupełnie obcy kraj, jakoś nikt mnie nie zwalał z huśtawki, chociaż też tam częstym gościem z moją wnuczką. Schodziłam oczywiście, jak dzieci wychodziły na plac zabaw z przedszkola.

 7. ~alik pisze:

  — jak to jedna nadęta , pani dyrektor ” może zniesmaczyć życie…. przecież wystarczyłaby odrobinka życzliwości…. ja też mieszkam na wsi i może nie dzieje się tu zbyt wiele, ale w szkole można korzystać z sali informatycznej…. no i mamy też swój fitness co prawda raz w tygodniu , ale to zawsze coś…
  — pozdrawiam ciepluteńko…

 8. ~Talka pisze:

  Kiedy byłam nianią (w Polsce) i huśtałam się na huśtawce razem z Kasią (oczywiście huśtałam się tylko wtedy, kiedy nie było innych dzieci), też dorośli patrzyli na mnie z niechęcią i kiedyś nawet ktoś zwrócił mi uwagę. W Londynie chodziłam na huśtawki równie często, co w Polsce i dorośli albo nie zwracali na mnie uwagi, albo uśmiechali się i zagadywali życzliwie!

  Ale wyobrażam sobie jak musiało zrobić Ci się przykro… Na własnym, znanym od lat terenie od ust kogoś znajomego…

  Buziaki!

 9. ~meandyork pisze:

  ja akurat bez złośliwych komentarzy huśtałam się z dziećmi i w Warszawie i w Yorku ale muszę przyznać że tylko w Yorku widziałam babcię, która….zjeżdżała ze ślizgawki! Nawet ja tego nie robię 😉 ale wydało mi się to jedynie sympatycznym objawem zawadiackości babci ….przez myśl mi nie przeszło że może popsuć ślizgawkę moim dzieciom…na przyszłość muszę chyba się mocniej zastanowić nad konsekwencjami takich niestandardowych akcji 😉

 10. Antoneta pisze:

  Oj, brzydko zachowała się pani dyrektor. Brak mi po prostu słów! 🙂

 11. ~maga pisze:

  hmmm ….. dziwna sytuacja …. Pani sie z wnuczka nie moze hustac a ja widzialam mlodziez jak sie hustali na ,,malych zwierzaczkiach – sprezynkach ,

  Tu gdzie mieszkam ( zagranica} codziennie chodze z dzieciakami na plac zabaw przy szkole i spedzamy tam bardzo duzo czasu inikt nie ma pretensji …… Plac zabaw jest dla wszystkich duzych i malych …. a co do Pani dyrektor to szkoda slow….. Pozdrawiam serdecznie ….. pozdrowienia dla corek i Olenki 🙂 Trzymajcie sie cieplutko 🙂

 12. ~mika pisze:

  Skoro ta jaśnie pani dyrektor jest tak niemiła, może lepiej załatwiać takie sprawy z burmistrzem? Umówić się, czy napisać i jak będzie jego zgoda to można działać, nie oglądając się na humory dyrektorki. Powodzenia.

 13. ~mika pisze:

  A co do huśtania się z wnuczką, proszę to robić dalej. Jak ktoś będzie miał pretensje to ma Pani argument w postaci tych petów i puszek po piwie. Jak dyrektorka zrobi z tym porządek to wtedy można podyskutować o huśtaniu się dorosłych na huśtawkach. Ja wiem, że to nieprzyjemna sytuacja ale na takich placach zabaw nigdzie nie ma informacji, że dorośli nie mogą korzystać z huśtawek, zjeżdżalni czy innych sprzętów. Dodam, że jeśli to jest nowoczesny plac zabaw, wszystkie sprzęty są bardzo wytrzymałe i mają duuuży udźwig, bo przepisy unijne przewidziały, że pomysłowość dzieci jest nieograniczona i na jedną huśtawkę może wleźć i troje dzieci.

  • W łaśnie czytałam informację na tablicy na placu zabaw i nie zauważyłam tekstu mówiącego o tym, że dorosłym nie wolno się huśtać.Zwrócono uwagę,że dzieci mogą przebywać pod opieką dorosłych. Pozdrawiam serdecznie.

 14. ~alamakota pisze:

  To ja się chyba nie dziwię, że już nie pracujesz zawodowo, skoro jesteś taka zacofana i płytka, za przeproszeniem, oczywiście.

  Po pierwsze- huśtawka- a nie przyszło ci do głowy, że może inne dzieci miałyby ochotę się huśtać ? Dyrektorka ma rację- huśtawki są dla dzieci, nie dorosłych. I choćbyś była nawet samą dyrektorką czy jeszcze kim innym- huśtawka jest dla dzieci i to dzieci chcą się na niej bawić. To tak a propos ciągłych kolejek przed huśtawką na każdym placu zabaw. Dzieci zazwyczaj najbardziej uwielbiają właśnie tę formę zabawy. A ty im ją blokowałaś.

  Po drugie- wynajęcie sali. A właściwie nawet nie wynajęcie, tylko udostępnienie- cytuję. Zero w tobie wyobraźni i myślenia naprzód. Strasznie egoistyczne podejście, bo tutaj też nie pomyślałaś, że jest sporo osób mających złe intencje, które mogą po prostu wykorzystać takie udostępnienie szkoły ? Żeby pobudzić całkiem twoją wyobraźnię, przywołam jeden z najczerniejszych scenariuszy- na twoje zajęcia przychodzi pedofil, o czym ty nie wiesz, bo przecież według twoich intencji każdy może przyjść, chowa się gdzieś w szkole, bądź kradnie jakieś klucze i rano czeka na dzieci. Albo terrorysta który zostawia bombę. Ciekawe co wtedy byś zrobiła. Bo dyrektorka najwidoczniej myśli jaśniej- pewnie ze względu na wiek i słusznie, że chciała to zgłosić komuś innemu, bo w razie zagrożeń, nie kto inny jak ona odpowiada za bezpieczeństwo w szkole. Chociaż…tak naprawdę jakiego rodzica ofiary pedofila by to obchodziło ?
  Dawno mnie tak żaden wpis nie poruszył jak ten, po przykładzie mojej mamy wydawało mi się, że to właśnie starsze kobiety są zdecydowanie bardziej dalekowzroczne, a tu taka porażka.

 15. ~Gaja pisze:

  nie rycz mała nie rycz…:) generalnie brak nam wzajemnego zaufania… bo niby nic złego w tym, że chciałaś poćwiczyć z innymi paniami… nawet i dobrze… ale… taka zgoda mogłaby p. Dyrektor kosztować stołek… dlaczego… a wystarczy „życzliwy”, któremu się to nie spodoba… argumentów bez liku… np. p. Dyrektor udostępnia publiczne mienie swoim znajomym… zamiast brać pieniądze za wynajem robi to za darmo… niegospodarność, no bo przecież podczas takich ćwiczeń zużywa się prąd, ciepło (może trzeba dodatkowo grzać), woda (rączki umyć, siusiu)… a za to trzeba płacić… a kto płaci… gmina… z czyich pieniędzy… podatników… a ćwiczą nieliczni… można by było powiedzieć że nie chce niech nie ćwiczy, ale… ale niećwiczący nie chce wydawać pieniędzy na ćwiczących i już… czyli tzw. pies ogrodnika… tylko patrzeć ABW, CBS, NIK, Sanepid itp… a to tylko jedna strona medalu… jak się coś zepsuje, ubrudzi, zniszczy (niekoniecznie ćwiczący musieli nabrudzić, ale wystarczy że byli… sami…)… znowu brak gospodarności… brak nadzoru… a żeby był nadzór to pani woźna powinna mieć płacone nadgodziny… itd… brak zaufania, pomówienia, oszczerstwa… niestety to psuje nasze społeczeństwo… szkoda… szkoda że w 95% katolickie, bo to świadczy o braku więzi między ludźmi… ale… ale nie wszystko stracone, tylko trzeba nieco dostosować potrzeby do sytuacji… przede wszystkim załatwić sprawę w gminie… może porozmawiać z Wójtem, poprosić o pomoc dla inicjatywy, może podwiesić się pod jakąś organizację, może samemu założyć firmę non-profit… dzisiaj „za darmo” jest wysoce podejrzane… a huśtawkę lepiej sobie odpuścić… chyba że… chyba że ma Pani siłę i ochotę stawić opór… bo z awanturującym się nikomu nie chce się zadzierać (no bo właściwie na tych huśtawkach nigdzie nie jest napisane do ilu kg można używać, albo że jest tylko dla dzieci… to znaczy do ilu lat… a jak nie napisane, brak informacji to sorry)… dlatego ofiarami są często ludzie spokojni i porządni, a „piwkująca” elita pozostaje bezkarna. Live ist brutal…:)

 16. ~arte pisze:

  I tak zabijana jest inicjatywa społeczna. Niestety …może jednak można obejść panią dyrektor? Bo pomysł jest super.

 17. ~meandyork pisze:

  do: alamakota: ale gdzie wg. Ciebie ta pani blokowała huśtawkę dzieciom? przecież pisała że na planu nie było nikogo i gdyby pojawiły się dzieci to by im huśtawkę udostępniła (chyba zrozumiałe samo przez się). A pedofil przychodzący na zajęcia w niewielkim miasteczku- taaak…na pewno jest ich tam mnóstwo i tylko marzą o tym by przyjść na zajęcia dla starszych wiekiem babeczek…albo bombę podłożyć….Wiesz z takim podejściem do życia to lepiej się w domu zamknąć i nie wychodzić- tak na wszelki wypadek 😉

 18. ~Alex pisze:

  Bardzo niepedagogiczne zachowanie dyrektorki. Widać,że Ona czegoś Pani zazdrości albo wciąż ma jakiś uraz o coś. Dlatego utrąca każdą inicjatywę społeczną,która wyszła od Pani. Sporo Pań w komentarzach ma racje. Oprócz obraźliwego komentarza Ali co ma kota. Indeed.
  Na nieszczęście są ludzie,którzy wszędzie węszą podstęp, oszustwo i patologie. Podejrzewam,że oceniają zamiary innych swoją niecną miarką. Wielka szkoda,bo społeczność traci za „widzimisię” jednostki. Z dalekowzrocznością to nie ma nic wspólnego.
  Pozdrowienia z magicznych okolic Stonehenge.

 19. ~jonaszewski pisze:

  Plac zabaw jest publiczny, szkoła jest państwowa. Ani jedno, ani drugie miejsce nie jest prywatnym folwarkiem pani dyrektor. Moim zdaniem z taką inicjatywą należałoby iść wyżej, do wójta. Powiadomić go o postawie pani dyrektor i pokazać, że proponowane zajęcia są działaniem społecznym, w interesie całej wsi.
  Obiekcje Alamakoty są śmieszne, brzmią jak wywody paranoika.

 20. ~pełnoletnia pisze:

  Witaj. Bardzo podoba mi się Twój wpis. To piękne, że spędzasz aktywnie czas z wnusią. A Twoja inicjatywa z ćwiczeniami jest super. Czytając Twój blog pojawiła mi się jedna mała refleksja co do placu zabaw. Ja również lubię się huśtać na huśtawkach i czasem to robię. I nie mam nic przeciwko temu, by również dorośli z nich korzystali, o ile nie blokują ich dzieciom, czy ich nie niszczą. Zauważyłam jednak, że czasem na placu zabaw jest tablica, że z urządzeń mogą korzystać tylko dzieci. Może u Ciebie na wsi też tak jest tylko nie zauważyłaś? Jeśli tak to uwaga pani dyrektor jest zasadna, choć mogła być powiedziana w inny sposób. Jeśli takiej informacji nie ma… baw się tam dalej 🙂 Co do ćwiczeń: popieram wpisy innych-idź do wójta, może dostaniesz zgodę czego szczerze Ci życzę. Wiele pięknych dni Ci życzę 🙂

 21. ~Jagna pisze:

  Żenada po prostu, żeby osoba zajmująca wysokie publiczne stanowisko nie miała nic lepszego do roboty, niż pilnować kto korzysta z huśtawek.

 22. ~Eda pisze:

  do alamakota!
  nie wiem kim jesteś ale równie zacofana jak pani Dyrektor!
  Fajnie że Pani Babcia bawi się z wnuczką, i sadzę że jakby na tym placu było więcej dzieci to nie zajmowałaby huśtawki no i chyba to nie jedyna huśtawka!
  I dla Babci: super inicjatywa z tym fitnessem, młodzi nie chcą ćwiczyć to może trzeba im pokazać jak spędzać czas, bo przecież wszędzie trąbią że społeczeństwo tyje.
  Nie przejmuj sie się tą Panię Dyr ani złośliwymi komentarzami, życzę aby było więcej ludzi takich jak Ty:)

 23. ~Wanda pisze:

  Myślę,że Panią Dyrektor władza „uderzyła w głowę „,postaraj się wyjaśnić w jakimś urzędzie czy jest zakaz huśtania i załatw udostępnienie sali .Byłoby fajnie utrzeć nosa takiej kobiecie.Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • Dziękuję serdecznie za wszystkie komentarze.Wszystkie są dla mnie bardzo cenne, bo dają mi wsparcie, a inne – budzą różne refleksje.. Każdy ma prawo wyrażać swoje myśli. Liczyłam się z krytyką.

 24. ~Renata pisze:

  Nie jaki problem ma Pani Dyrektor. Pewnie jest leniwa i nie chce jej się trochę zaangażować społecznie, bo przecież trzeba takie inicjatywy „gdzieśtam” zgłosić i to już jest problem. Ja od dwóch lat mieszkam w Niemczech i tutaj takiego problemu nie ma. Jest wiele grupek, które się same organizują i szukacją miejsca, żeby móc się spotykać. Należę do grupy kretywnej, która skupia osoby lubące robótki ręczne i spotykamy się raz w tygodniu w budynku należacym do gminy (bezpłatnie). Nikt nie robił, żadnego problemu, warunkiem było,żeby po sobie zawsze posprzątać, co też czynimy. Również ostatnio z inną grupą szkoła udostępniła nam swoją kuchnię i stołówkę, żebyśmy jako grupa kobiet mogły coś wspólnie ugotować i zjeść.
  Myślę, że trzeba tylko trochę dobrej woli i nie wierzę, że na każdym kroku czycha jakiś pedofil lub terrorysta.

 25. ~daniel pisze:

  Do alamakota”

  Ty chyba nie wiesz o czym piszesz i co mówisz. Po pierwsze szacunek nakazuje aby zwracając się do kogoś w formie per Ty, pisać z dużej litery. Po drugie stwierdzam, że faktycznie masz kota w głowie tak jak w nicku.

  Twoja wypowiedź jest naszpikowana nienawiścią do granic możliwości. Możliwe iż jesteś wspomnianą „dyrektorką” to się nie dziwie poziomowi konwersacji.
  Jakie Ty kolejki widzisz na placach zabaw? chyba w sex-shopie stałaś w kolejce do huśtawki sado maso a nie na placu zabaw. Chodzę z dzieckiem na huśtawki i to dosyć często i nawet jak ktoś chwile się pobuja to nie jest problem dla normalnych ludzi którzy potrafią żyć w społeczeństwie i korzystać z dobra wspólnego.
  Wielkie cwaniactwo za 5 groszy, może ja tam pójdę usiądę i niech do mnie podskoczy taka dyrektorka albo Ty alamakota. Do starszego człowieka który kulturalnie idzie pobawić się z dzieckiem wielce się napinacie, że zdewastuje lub miejsca zajmuje ?
  Czemu takie mądre nie jesteście jak ktoś silniejszy i chamski się pojawi???
  Założę się, że na widok grupy nastolatków chlejących piwsko i podważających waszą urodę szybko byście wróciły do swoich obowiązków udając, że nic się nie dzieje.
  alamakota Ty się Maciarewicza naoglądałaś za dużo chyba… jaki terrorysta jaki pedofil? Starsze osoby chcą coś robić i chwała im za to, że lgną do ruchu. Szkoła też by nie straciła. Czy w naszym kraju naprawdę już nic nie można zrobić z serca za darmo?
  Dyrektorka pokazała wieśniactwo totalne i słoma jej z butów wystaje na kilometr .

  do korek115 proszę się nie przejmować buractwem. Głowa do góry !!!!! I śmiało iść się huśtać. My Panią obronimy 🙂

 26. ~babcia pisze:

  No tak to jest jak ktos sie dorwie do wladzy czasem mu odbije a na hustawke siada ten kto moze bo czlowiek wie ile wazy zeby nie spasc gimnastyka na wiosce super sprawa ale tak to jest ze im wiecej prosisz tym wiecej wymyslaja urzednicy i za darmo napewno nie udostepnia sali cwicz lepiej w domu pozdrawiam

 27. ~Elżbieta pisze:

  Janino, ja też huśtałam się na huśtawkach wahadłowych, na placu zabaw, co prawda w parku;) Teraz mam huśtawki pod blokiem, ale do krzesełkowej się nie mieszczę, bo jest dla maluszków do 3 roku życia ;), a deseczkowa ma dopuszczalne obciążenie do 50 kg 🙁 Sama walczyłam o te huśtawki z naszą Spółdzielnią, cieszę się, że mogę huśtać wnuka, a jak będę miała ochotę, to pójdę wieczorem do parku, tam są solidne huśtawki 😉 Jestem za tym by każda babcia i nawet dziadek mogli się z wnukiem pohuśtać:) A co?
  Pozdrawiam:)
  Aaaa, jeszcze u nas są koniki na sprężynach i te mogą dosiadać osoby nawet 100 kg;)

 28. ~mika pisze:

  Do ~ alamakota
  Po pierwsze – huśtawka – a nie przyszło ci ( celowo małą literą – zniżyłam się do poziomu 😉 ) do głowy, że plac zabaw był pusty i nikt nikomu huśtawki nie blokował ?
  Dyrektorka nie ma racji, bo nigdzie nie jest napisane, że dorośli nie mogą korzystać ze sprzętów na placu zabaw.
  Po drugie – wynajęcie sali – masz niezłą wyobraźnię, zacznij może pisać jakieś horrory, bo wynajmowanie czy udostępnianie sal w szkołach, gdy nie ma już lekcji jest powszechne i na wsiach i w miastach. Są organizowane różne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Sama chodziłam wieczorami na aerobik do budynku szkoły i szczerze przyznam, że żaden pedofil się tam nie zalągł, ani nawet nie wpadło stado terrorystów z bombą. Może dlatego, że od danej sali jedna osoba ma klucz, reszta pomieszczeń jest zamknięta. To jest tylko kwestia organizacji i dobrej woli dyrektorki.
  Cóż, dawno mnie tak żaden komentarz nie poruszył jak ten, po twoim przykładzie widzę, że słowa „jaśniejsze myślenie”, „dalekowzroczność” czy „wyobraźnia” można spaczyć, myślałam że są dla wszystkich zrozumiałe tak samo, a tu taka porażka.
  Przepraszam, że nakarmiłam trolla, który takimi komentarzami poprawia sobie humor ale nie mogłam przejść obojętnie czytając taki stek bzdur.

 29. ~life-is-life pisze:

  Niestety, niektórzy ludzie nie potrafią docenić i wykorzystać odpowiednio miejsc publicznych. Dzięki temu właśnie, młodzież która nie wie co ze sobą zrobić (bo nie ma gdzie się podziać nudnymi wieczorami przy braku środków) popada w złe towarzystwo…

 30. nemezis pisze:

  Ja myślę, że zbyt szybko dałaś się spławić pani dyrektor. Kiedy człowiekowi bardzo na czymś zależy, stosuje mocniejszy nacisk. Może warto zebrać jakieś podpisy wspierające Twój pomysł?
  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *