Nowe trendy w wychowaniu? (czyli 'paidagogos' nowocześnie)

Od wielu lat zajmuję się wychowaniem.

Wychowałam  czworo dzieci, które już są dorosłe i bardzo samodzielne, a nawet trafiało mi się mieć jakiś  (mam nadzieję, że dobry) wpływ na wiele dzieci, z którymi dobry los pozwolił mi się zetknąć na mojej drodze życia. Nie twierdzę, że o wychowaniu wiem wszystko! Wciąż się uczę i wciąż wiele rzeczy mnie zaskakuje.  Poznaję nowe sytuacje, obserwuję, wyciągam wnioski do dalszej pracy nad sobą, aby mądrze i odpowiedzialnie  dzielić się swoim doświadczeniem.

Przeglądając literaturę pedagogiczną spotykałam się z różnymi kierunkami i koncepcjami wychowania począwszy od bardzo surowego i zdyscyplinowanego po liberalne, wręcz antypedagogiczne.

Sięgam również do książek „świeżutkich”, które powstają „na naszych oczach” w wyniku doświadczeń cenionych pedagogów i wychowawców, np.”Zaklinaczka dzieci”-Tracy Hogg. Wydaje mi się być bardzo interesująca, chociaż zdążyłam ją tylko „przejrzeć”a nie przeczytać, to już polecam młodym matkom, zanim matkami się staną.

Ostatnio w Internecie natknęłam się na nową modę, która podobno funkcjonuje już od wielu lat…dzieci prowadzone na smyczy- nie w przenośni. W rzeczywistości. Dla bezpieczeństwa dzieci, jak twierdzą osoby, które tej smyczy używają.

Oto wypowiedzi niektórych osób:

„ja używałam takiej smyczy już 29 lat temu. Dostałam ją w komplecie z szelkami do wózka. Piękne, żywe kolory i prowadzałam dziecko na niej. 29 lat temu byłam jedyną mamą w mieście ze smyczą i wzbudzałam sensację, ale moje dziecko było bezpieczne, na zakupach nie nażarło się „kreta” w Astarze, nie zrzuciło ketchupu z regałów ani nie dorwał go jakiś pedofil, gdy coś musiałam gdzieś załatwić i byłam skupiona na urzędniku czy dokumentach. No i nie biegałam jak szalona po ulicy za dzieckiem, nie przewracało mi się, bo miałam smycz z dwoma karabińczykami, więc robiłam pętlę i trzymałam dzieciaka ” na krótko”.

„Fantastyczna sprawa, polecam używanie dla bezpieczeństwa dziecka, rodziców i uczestników „…

„Śmiechy śmiechami, ale ja swojego syna tak prowadzałam – szelki (te z wózka) i smycz. Dla jego bezpieczeństwa, gdyż był nieobliczalny. On do wieku 5 lat nie chodził, on biegał!”

„dla mamy na pewno wygodne rozwiązanie, chociaż jest obawa, że i tak zgubi to dziecko. A do kiedy tą smycz się używa i co będzie, jak się z niej zrezygnuje? Wydaje się prostym rozwiązaniem, ale mam wiele wątpliwości…”

Co ja mogę na to powiedzieć???  Ja nigdy nie trzymałam dzieci na smyczy, nawet tej metaforycznej. Mnie matka też dawała dużo wolności. Nigdy nie biegałam za dziećmi po kościele, ani po sklepie, ani po ulicy! Przede wszystkim rozmawiałam z dziećmi, i uczyłam, żeby pilnowały mnie. Że mają być blisko mnie. Nie jestem doskonała! Zgubiłam raz własnego syna na kilka minut. Nie trzeba daleko odejść,w tłumie- to jest moment- i już go nie widzisz…Jedno dziecko miałam na ręku, drugie trzymałam za rękę. Na odpuście  jest masa ludzi. Wystarczył moment, kiedy płaciłam za watę cukrową-i dziecko zniknęło. Na kilka minut pozostawał bez opieki, zanim go odnalazłam, ale nigdy w życiu tego nie zapomnę. A on stał spokojnie, i czekał, aż po niego przyjdę. A gdybym go prowadziła co dzień na smyczy i nagle, gdyby się puścił? Nie wiem, czy umiałby się zachować.

Ja też już 30 lat temu słyszałam o tym, że mamy, „dla bezpieczeństwa” wiązały dziecko  w łóżeczku, żeby z niego nie wyszło i same szły do roboty w polu. Albo przywiązywały do nogi od stołu. Wtedy mogły spokojnie gotować i sprzątać, a dziecko im nie przeszkadzało.Teraz jest telewizor, a w nich- dużo kanałów z różnorodnymi bajkami! Wystarczy włączyć- i gotowe! Dziecko siedzi, jak zaczarowane i patrzy w poruszające się obrazy…

Znam też „pedagogów”, którym dzieci przeszkadzają w klasie i stawiają je w kącie za karę! Sama klęczałam za karę pod tablicą, bo podpowiadałam koleżankom tabliczkę mnożenia. Do dziś pamiętam, jak się czułam upokorzona, gdy dyrektor wszedł do klasy i bił mi brawo. Czy to nie jest bezsilność dorosłych? Ale obecnie  tyle zagrożeń: porwania dzieci, pedofilia, itd.Czy jesteśmy w stanie zawsze zadbać o bezpieczeństwo dzieci? A może to jest wymóg czasu?

Przyznaję, że dla mnie jest to nie do przyjęcia!

Miłośnicy zwierząt walczą o to, żeby psy spuścić z łańcuchów…i słusznie.

Tak, to na pewno był jakiś żart!!!

 

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony, Refleksje i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

43 odpowiedzi na Nowe trendy w wychowaniu? (czyli 'paidagogos' nowocześnie)

 1. Dla mnie te smycze są wręcz oburzające. To jest człowiek, a nie pies. Dziecko ma rączki do trzymania. Gdy jest bardzo małe i nie chce podać rączki, trzeba nad nim czuwać i można je chwycić przecież w momencie zagrożenia, bo naszą rolą jest taki moment wychwycić, obserwować, czy dziecko jest bezpieczne i chodzić ścieżkami, na których jest jak najmniej zagrożeń. Starsze dziecko trzeba natomiast uczyć, rozmawiać, prezentować zasady spacerów czy pobytu w sklepie i także mieć je na oku. Dla mnie taka smycz świadczy o niemocy rodzica, zwalnia go z pełni uwagi i tłumaczenia dziecku zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania. Już nie powiem, co się dzieje, gdy się takie dziecko spuści ze smyczy, bo przecież tu niedaleko od metafory do takiej dosłowności, efekt ten sam. Pamiętam etap wczesnego chodzenia, gdy Basia za nic nie chciała podać ręki, a gnała do przodu jak huragan, chwytałam ją czasem za kapturek od kurtki, ale czuję, że założenie jej szelek ze smyczą uwłaczałoby jakoś nam obu.

 2. korek115 pisze:

  Dzięki Ci Dorota za tą wypowiedź! Ja jestem starsza. Już myślałam, że ze mną jest coś nie tak i nie nadążam za młodymi…Uważałam, że trzeba uczyć dziecka odpowiedzialności od najmłodszych lat. Wiadomo, jak się dziecko uczy chodzić ile to trzeba wysiłku rodziców i ich cierpliwości i pilnowania ,a potem rozmów- nie jednej- tysiące rozmów! Ale nie wszyscy tak myślą.Łatwiej jest trzymać na smyczy- i spokój. A może trzeba iść z duchem czasu:)A jak przedszkolanka idzie z dziećmi i trzyma je na lince, to dobrze???

 3. ~Klarka Mrozek pisze:

  przed prawie trzydziestoma laty nosiłam dziecko w plecaku, takim specjalnym, ze stelażem. A to dlatego, że nie miałam samochodu, nie było wówczas pampersów, nawilżających chusteczek i tych wszystkich udogodnień, które są teraz, a ja nie chciałam bezustannie siedzieć z dzieckiem w domu. Podróżowanie z wózkiem i bagażem było w zasadzie niemożliwe, wszędzie schody, do pociągu, autobusu czy tramwaju z wózkiem by się po prostu nie dało wejść. I o to dziecko w plecaku miałam nieraz awantury, że dzieje mu się krzywda, że będzie miał krzywy kręgosłup, że nie mam możliwości widzieć, co robi. Teraz nikogo nie dziwi taki widok. Myślę, że smycz jest jakąś alternatywą a wybór zostawmy rodzicom.

 4. ~socjoblozka pisze:

  Też mi się ten pomysł nie podoba i sama nie stosuję. Choć jestem w stanie zrozumieć strach rodziców. Tak jak ty opisujesz chwilową utratę z oczu syna, tak mi też nad morzem na moment zawieruszył się starszy. Stał obok, ale inni ludzie go zasłonili a ja już miałam serce w gardle. Albo jak młodszy kiedyś dla zabawy schował mi się w przebieralni. Potem była rozmowa i tłumaczenie. Taka smycz daje poczucie bezpieczeństwa ale złudne. Nie odbieram tego jako uwłaczające, choć nie budzi mojego zachwytu, bo uważam, że to krótkotrwałe rozwiązanie. Tak samo nigdy nie stosowałam żadnych kojców dla raczkujących dzieci. Zabezpieczyłam co się dało a poza tym pilnowałam dziecka, bo każde pozbawienie go wolności powodowało, że skupiało się jedynie na jej odzyskaniu. Dla mnie taki kojec dla raczkującego to tak jak smycz dla chodzącego dziecka. Stosując twoje porównanie, nie trzymam psa na łańcuchu ani w kojcu i wiem, że zwierzak męczy się gdy jest tak traktowane.
  Wiadomo, że smycz czy kojec to czasowe rozwiązanie, ale jak dla mnie są inne sposoby zadbania o bezpieczeństwo o których już wspomniała Dorota.

 5. ~korek115 pisze:

  Klarko, 30 lat temu to tak były zapchane autobusy (jedyny obok pkp środek lokomocji)że każdemu ciężko było wejść. Dla Ciebie to było dobre rozwiązanie, niektórym się nie podobało- ale dziecko na plecach matki- to od wieków rzecz właściwa. Gdybyś wsiadała z czwórką, to pewnie byłoby ciężej- ale i tak, dałabyś rady:)Chodzi o to, czy smycz to właściwy środek wychowawczy, czy to poczucie bezpieczeństwa daje dziecku tylko na chwilę (czyli na czas ograniczenia wolności) a w chwili puszczenia ze smyczy- dziecko jest bezradne, bo nie wychowane po prostu.I wpadnie pod samochód, bo mama zamiast tłumaczyć, jak się chodzi po ulicy- nie tłumaczyła tego. Po co? Jak ma smycz, która dziecko pilnuje. smycz kojarzy mi się podobnie jak areszt (chociaż nigdy nie byłam jeszcze aresztowana) lub zatrzymanie.

 6. ~korek115 pisze:

  Socjoblożko, zgadzam się z Tobą w stu procentach! Jeśli chodzi o psy i inne zwierzęta- nie jestem zwolenniczką ich więzienia. Obserwuję przecież, ze te biedne łańcuchowe psy są bardzo agresywne, bo im brak wolności.
  Jeśli chodzi o kojce dla dzieci- też nie używałam. Ponieważ dziecko bardziej spostrzega swoje zagrożenia, gdy je widzi i wie, jak można sobie z nimi poradzić. A w kojcu, chociażby był najbardziej nowoczesny i grał i piał i świecił i błyszczał i bajki opowiadał, to tym bardziej jak się mu kojec zabierze- pierwsze upadki murowane! Guzy, siniaki,obite kolana i głowa. Ale prościej kupić kojec , niż biegać cały dzień za dzieckiem na schylonej pozycji z bolącym kręgosłupem.

 7. ~korek115 pisze:

  heh! Ja z moja gromadką na smyczach- rzeczywiście wyglądałabym dziwnie:)a zwłaszcza te dzieci.Przecież obecnie ludzie tez mają po kilkoro…czasami:) Zobaczymy, czas pokaże!A przyszło mi na myśl, że można by tak też staruszków prowadzić na spacer- zamiast pod rekę- na smycz! I idzie, gdzie chcemy.
  Co ja pisze:(
  Ale widziałam, jak taki pan prowadził panią na łańcuchu. Może im to z dzieciństwa zostało?A może był taki zazdrosny?

 8. Antoneta pisze:

  Nie wyobrażam sobie prowadzenia dziecka na smyczy. Przecież dzieci, to nie zwierzęta.
  Ja podobnie jak Ty wychowałam gromadkę dzieci i nie stosowałam takich środków. Zresztą nigdy coś takiego nie przyszłoby mi do głowy. Przecież dzieci to istoty rozumne i należy im po prostu tłumaczyć. Jednemu dziecku wystarczy raz powiedzieć, inne dzieci potrzebują trochę więcej czasu 🙂 Rozmowy- to się naszym maluchom należy.

 9. anna pisze:

  Nie wyobrażam sobie prowadzić dziecka na smyczy. Trzeba je uczyć pewnych zachowań, tłumaczyć. Nigdy nie zgubiłam mojej córci i nie musiałam za nią ganiać. Szła zawsze grzecznie, trzymając mnie za rękę. Nie rzucała się w sklepie na podłogę, nie szalała. Była grzeczna. Teraz już jest prawie dorosła. Nie wiem, co będzie dalej, ale wierzę, że jest mądrą dziewczyną i wyrośnie na dobrego człowieka.
  A wychowanie to bardzo ciężka praca. Szkoda, że niektórzy mylą je z hodowaniem. 😉

 10. ~Ktoś pisze:

  Moje dzieci nie były nigdy na żadnej uwięzi i nie było problemu 🙂 A na drugim zdjęciu doskonale widać że smycz mamusi służy do tego żeby dzieci tylko nie odeszły od niej a co robią to już jej nie interesuje 🙂
  Pozdrawiam

 11. ~korek115 pisze:

  Bardzo słuszne spostrzeżenie.Widać, że mamie nie zależy na tym, żeby wychować. Ale dozór nad dziećmi ma. Nikt jej nie zarzuci, że nie pilnuje. Ale nie wszyscy tak muszą myśleć.

 12. ~grafitowy pisze:

  wszystko wiąże się z podejściem ludzi. Dla mnie to też takie „zezwierzęcenie” tematu wychowania. Jest to pewnie „moda”, która prędzej czy później się rozprzestrzeni.

  • korek115 pisze:

   Mam takie poczucie, że się rozprzestrzeni.A jak ojciec prowadzi swojego 5-letniego syna na smyczy, to o czym to świadczy? Bo widziałam takie sytuacje!Przecież dziecko będzie to pamiętało.Co powie ojcu, matce za kilka lat? A może matkę niedługo poprowadzi na smyczy…

 13. A ja smycz (czy raczej szelki z paskiem) stosowałam i bardzo sobie chwalę. Mały miał roczek i był bardzo wyrywny, za rączkę chodzić nie chciał, nie słuchał i nie rozumiał tłumaczeń typu – nie wybiegaj na ulicę, bo jadą samochody. Stosowałam szelki – czy, jak wolicie, smycz – przez kilka miesięcy, kiedy szliśmy do parku chodnikiem obok ruchliwej ulicy. Nie widzę tu większej różnicy – chwycić dziecko za kaptur, gdy chce wybiec pod autobus lub przytrzymać je na szelkach prócz tej, że szeleczki są bezpieczniejsze i niezawodne. Trzeba tylko znać umiar, te dzieci na zdjęciach są zdecydowanie za duże na prowadzanie na uwięzi!
  I bez przesady z tym uwłaczaniem dziecku. Przypinacie dzieci szelkami w wózku, czy to też wg Was – przeciwniczek szelek – uwłaczające? A czy śliniak pod szyją w czasie obiadu to nie obraza dla dziecka? Już nie wspomnę o pieluchach, robić w pampersa, co za wstyd! I tak, jak pisze korek 115 – „prościej kupić kojec , niż biegać cały dzień za dzieckiem na schylonej pozycji z bolącym kręgosłupem” – skoro prościej, dlaczego tak wymyślamy na kojec? Bo my matki uwielbiamy być matkami-Polkami i uważamy, że jakiekolwiek ułatwienie czyni nas gorszymi matkami, a im więcej się poświęcamy, tym lepszymi matkami jesteśmy. Innego modelu dobrej matki jak matka-męczennica nie dopuszczamy do świadomości. Kobiety, opamiętajcie się! Jak dziecko pięć razy zapniecie w szelki, nie znaczy, że do końca życia nie będzie umiało chodzić samo chodnikiem, a jeśli posiedzi w kojcu pół godziny, nie znaczy, że nigdy nie dowie się, co to znaczy wyrżnąć głową w kant stołu. Patrzeć na świat tak czarno-biało, to musi być trudne!

  • korek115 pisze:

   Twoja wypowiedź jest bardzo interesująca.dużo argumentów jest „za' takim rozwiązaniem, jak smycz.I to jest prawda, lubimy robić z siebie męczennice. Czy się nam to opłaca w przyszłości? Sęk w tym, że nie patrzymy przez swój pryzmat,czyli własnego dobra, tylko dziecka. Żyjemy dla dobra dziecka, a nie własnego.Umiar i jakiś złoty środek, byłby najlepszym wyjściem. Ale jak to zrobić?
   Ja nie mówię, że jestem wielką przeciwniczką.Ale jakoś nie jestem za… Budzi to we mnie duże kontrowersje.
   Dlatego szukam argumentów

 14. ~Tosia pisze:

  Przede wszystkim jest różnica miedzy smyczą, na której wyprowadza się psa na spacer, a łańcuchem, który unieruchamia zwierzaka przy budzie w odległości – właśnie, małej, bo niewielu ludzi troszczy się o te przepisowe 2 metry łańcucha.

  ktoś tu pisał o przywiązywaniu dziecka do stołu czy wręcz do łóżeczka to jest dla mnie niedopuszczalne. A smycz w przypadku dziecka? cóż – na spacerze smycz jest przedłużeniem ręki rodzica. Poza tym lepsze takie uwłaczanie godności” dziecka, niż wypadek – tak mi się wydaje

  PS Sama mam dziecko w wieku, kiedy jeszcze nie da się mu nic wytłumaczyć i kiedy po prostu nie zawsze słucha rodzica.

  • korek115 pisze:

   Rozumiem Cię, Tosiu. Chodzi tu jednak o to, że to Rodzic ma obserwować i słuchać uważnie dziecka w tym wieku i dbać nie tylko o jego bezpieczeństwo, ale też rozwój . To Rodzic ma być przykładem. Im więcej dziecko obserwujesz, tym bardziej je znasz i wiesz, jak je wychowywać. Czy ta smycz nie ogranicza rozwoju malucha? Czy to nie wyzwoli na przyszłość w psychice dziecka złych uprzedzeń, zachowań, nawyków. Czy to nie są zapędy niewolnicze? Do dziecka trzeba mówić więcej, niż jeden raz. Ono nie tylko rozumie, ale i naśladuje.Może smycz jest przedłużeniem ręki rodzica, jednak i smycz i ręka, zwłaszcza ta „twarda ręka’kojarzy mi się jakoś z karą…, czyli biciem, przemocą,agresją. Na pewno nie z sercem, miłością i wychowaniem

 15. ~magdalena.f pisze:

  Chyba mnie zjecie, ale uważam, że „smycze” dla dzieci są dobrym pomysłem. Sama rozważałam możliwość jej kupna. Jednak mi ona nie jest potrzebna, gdyż córeczka mnie się słucha. Mam natomiast koleżankę, która bez smyczy nie wychodzi na dwór. Żadne prośby i tłumaczenia nie pomagają. Dziecko ma kupione szelki i z tyłu na plecach ma przyczepioną smycz. Mama prowadzi mając pewność, że zdąży zareagować w razie nagłego upadku lub wybiegnięcia w stronę ulicy. Dziecko nie ma świadomości, iż jest trzymane na smyczy. Daje to mu sporą samodzielność, a rodzicowi czas na reakcję. Jednak osobiście uważam, że „smycz” jest tylko dla dzieci do lat trzech. Po tym okresie dziecko powinno już rozumieć takie komunikaty jak: stój, zatrzymaj się, poczekaj.
  Pozdrawiam

  • korek115 pisze:

   Witaj, Madgdaleno!Sama mówisz, że Twoja córeczka słucha i smycz nie jest potrzebna.Ale koleżance się przyda.Może to zależy od stylu wychowania? My tu tylko sie zastanawiamy, czy smycz jest dobra w wychowaniu dzieci i jaki ma wpływ na dziecko.Nikomu gł
   owy nie urywamy za poglądy wychowawcze, ani nikogo nie zjadamy
   Każda matka ma prawo wyboru, ważne, aby te wybory były świadome

 16. ~Parafka. pisze:

  Ani mnie, ani mojego brata mama na smyczy prowadzać nie musiała, a przecież nie urodziłam się w średniowieczu, tylko w końcówce XX wieku, gdzie samochody, tłumy i inne zagrożenia istniały tak, jak dziś. Było nas dwoje rozbieganych brzdąców i jakoś nigdy mama nas wiązać nie musiała. Byliśmy posłuszni, bo nie byliśmy rozwydrzeni i wiedzieliśmy, że nie wszystko nam wolno.
  Chociaż z drugiej strony jakiś czas temu widziałam starszego pana z wnuczkiem na smyczy i nie potrafiłam tego potępić, a wręcz przeciwnie – uśmiechnęłam się szeroko do pana, a brzdąca pogłaskałam po główce. Chyba wszystko zależy od indywidualnej sytuacji…
  Pozdrawiam 🙂

 17. ~Julka pisze:

  To jest opcja dla dzieci wyjątkowo nieposłusznych, wyobrażam sobie widok matki prowadzącej swoje dziecko na smyczy jak psa. Trochę zabawne, a w Polsce na pewno nie przejdzie. 😉 Pozdrawiam i KONGGRATULEJSZON za wyróżnienie notki. 😀

 18. ~meandyork pisze:

  w Polsce i tak używanie smyczy wobec dzieci jest nikłe w porównaniu z częstotliwością ich używania w Anglii. Tutaj to prawdziwa plaga a moje zdanie na ten temat…cóż…: http://meandyork.blog.pl/2013/08/14/dzieci-na-smyczy/

 19. ~magdalena.f pisze:

  No ba! Oczywiście, że zależy wiele od wychowania i tego na co się pozwoli dziecku, a wiadomo, że wystarczy zrobić to raz. Aczkolwiek mówię, że są dzieci nie słuchające się i to jest w takim przypadku bardzo doby pomysł.

 20. korek115 pisze:

  Juleczko, a mnie się wydaje, że dzieci wyjątkowo nieposłuszne to są właśnie te, którym najbardziej brakuje miłości. I jeszcze za to są ukarane:( A jeśli nawet są chore, nadpobudliwe, czy coś- to tym więcej troski potrzebują i zrozumienia, a nie smyczy. Mnie się wydaje, że nie musimy wzorować się na zachodzie ze wszystkim. Nie wszystko musi być dobre. A ludzie, co nie lubią dzieci, to nie powinni ich mieć…

 21. ~olyszka pisze:

  I może być tysiące argumentów ZA… A ja uważam, że smycz jest dla psa, nie dla dzieci. Sama mam dwójkę, 2 i 4 lata, i też są „trudne” i również biegają zamiast chodzić, jednak wpajane od pierwszych ich kroków, odpowiednie zachowania na ulicy dały efekt. Dzieci idą za rękę bądź jedno siedzi w wózku a drugie się wózka trzyma. Co innego w parku czy innym spacerze, lale nie po to chciałam mieć dzieci by teraz je wiązać dla własnego wygodnictwa. I z dwójka dzieci jakoś jestem w stanie załatwić sprawy, jak wielbłąd nosić zakupy i pilnować własnych dzieci. Sama nie. Chciałabym mieć takich wspomnień i nie będę fundować owych moim małym. Lepiej niech pamiętają moja ciepła dłoń i bezpieczny uścisk niż smycz.

 22. Muszę dodać uwagę do moich peanów na temat smyczy, bo napisano tu, że smycz do 3 lat może być. Mój synek ma 2 lata i uważam, że od dawna jest za duży na szelki, za rozumny po prostu, 3 lata to już w ogóle nieporozumienie. Jak już wcześniej pisałam, uważam, że szeleczki mają sens dla dziecka w wieku 1-1,5 roku max, potem następuje już faza względnego rozumienia, co mówi rodzic i zgodzę się, że wówczas trzymanie dziecka na pasku może być dla niego nieprzyjemne pod każdym względem. No ludzie, trochę umiaru i… pomyślunku

 23. ~Alba pisze:

  Ufff… Może najpierw coś o „smyczy” w przenośni – to rzeczywiście nowy trend w wychowaniu, że dzieci – nawet te starsze, kilku-a nawet kilkunastoletnie są non stop pilnowane przez rodziców. Ja byłam niepełnosprawną dziewczynką, a jednak, gdy przechodziły wakacje, biegałam po polach i podwórkach razem ze zgrają innych dzieciaków – i NIKOMU nie przychodziło do głowy, żeby nas specjalnie pilnować, pilnowaliśmy się sami, dorośli mieli ważniejsze sprawy, niż się nami zajmować. Wieczorem tylko matki stawały na progu i wołały: „Wojteeek! Andziaaaa! Do domu!” I jakoś nie ginęliśmy masowo w strasznych okolicznościach. Miałam naprawdę beztroskie dzieciństwo.:) Teraz coś takiego skończyłoby się niechybnie wezwaniem moich rodziców do prokuratury z zarzutem „niedopełnienia opieki.” Tak więc uważam, że dzisiejsze dzieci są trzymane na naprawdę „krótkiej smyczy”, nawet bez sznurka. A co do tych „strasznych” szelek, to zdziwisz się, ale czasami są one przydatne a nawet NIEZBĘDNE. Ja jestem niepełnosprawną mamą – jak, Twoim zdaniem, takie kobiety jak ja miałyby uchronić rocznego czy dwuletniego malucha przed wbiegnięciem na ulicę, na przykład? Przecież go nie złapią! (Widziałam kiedyś reportaż o sparaliżowanej dziewczynie – miała wypadek samochodowy, gdy już była w ciąży. Jej narzeczony zginął, a ona chciała mieć przynajmniej jego dziecko… Ona przywiązywała synka linką do swojego wózka, zanim się nie nauczył, że nie może odbiegać za daleko). Tak więc nie oceniaj smyczy zbyt surowo – to naprawdę nie musi być przejaw okrucieństwa.

 24. ~meandyork pisze:

  Alba ale Twoja sytuacja to zupełnie co innego. Ja również w pełni usprawiedliwiam spotykaną tutaj często mamę dwóch bliźniaczek, która ma starszego syna w klasie mojej córki- jak się nie ma wystarczająco rąk by ogarnąć ilość dzieci w określonym wieku albo mniej sprawne ręce czy nogi (jak u Ciebie) to takie szelki są faktycznie zbawieniem. Wydaje mi się że to o czym piszemy to jakaś forma wynaturzenia- tam gdzie można sobie poradzić naturalnie i inaczej uciekamy się do niekoniecznie służących dziecku sposobów…

 25. ~korek115 pisze:

  Alba, w takich sytuacjach smycz jest jak najbardziej słusznym wyborem. Właśnie dyskutujemy o tym czy i kiedy można ewentualnie stosować. Chcę poznać argumenty za i przeciw…ja nie stosowałam smyczy, ale chcę się dowiedzieć dlaczego to ludzie robią i po co. Czyli można stosować w wyjątkowych sytuacjach, np. takich, jak Ty opisałaś. Dla mnie jest to zrozumiałe.

 26. ~elzbietapawlina pisze:

  Witaj Janino,
  Twój blog jest bardzo bogaty i zapewne masz wielu zwolenników i wiele osób Ci towarzyszy, ale może nie brałaś jeszcze udziału w tym, co chcę Ci zaproponować:) Oczywiście nie umiem znaleźć, nie wiem też czy w tym miejscu powinnam umieszczać mojego posta. Wybacz więc, a jednocześnie przyjmij moje uznanie dla Twojej blogowej twórczości.
  Janino,
  Chciałabym nominować Cię do nagrody Liebster Blog Award.
  Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów jeszcze nie rozpropagowanych na tyle, na ile zasługują, czyli o mniejszej liczbie obserwatorów niżbyśmy chcieli, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia (tu troszkę się nie zgadza, bo obserwatorów masz wielu 🙂 ). Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.
  Po więcej informacji zapraszam do siebie: zbabcinejszuflady.blog.pl.

  Jeśli zechcesz wziąć udział w tej miłej zabawie, podaję pytania, na które należy odpowiedzieć:

  1. Czym jest dla Ciebie prowadzenie własnego bloga?

  2. Jakie warunki powinny być spełnione, by udało Ci się realizować swoje pasje?

  3. Co sądzisz o portalach społecznościowych?

  4. Jakie miejsce w Twoim życiu zajmuje polityka?

  5. Czym wypełnione jest Twoje życie?

  6. Kto może zostać Twoim przyjacielem?

  7. Wymień trzy największe swoje sukcesy.

  8. Co według Ciebie należy robić, by dobrze funkcjonowała rodzina?

  9. Co dla Ciebie jest ważne w związku z partnerem/partnerką?

  10. Jak według Ciebie żyje się dzisiaj Polakom?

  11. Czym dla Ciebie jest przemijanie?

  Pozdrawiam, Elżbieta Pawlina

 27. ~jukkasarasti pisze:

  Kojec stosowałam. Była to taka zagroda na środku największego pokoju. I to nie miało być w trosce o dziecko, żeby głową w coś nie rąbnęło, bo jak bym się tak bała, to ochraniacze na kolana, kask na głowę i raczkuj gdzie chcesz 😉 Chodziło mi o to, żeby na chwilę (nie dłuższą niż pół godziny) wyjść z pokoju i coś zrobić, bo Młoda za mną wszędzie podążała. Niestety, włożona do kojca wyła tak, że była tam max. 5 minut. Stosunek do kojca się zmienił, jak pokazałam, że bramka się otwiera. Więc przy otwartej bramce potrafiła sama tam wejść i nawet długo siedzieć… bo w środku był m.in. basen z piłeczkami. Zagroda sprawdziła się za to przy nauce chodzenia – jak już prawie umiała to chodziła dookoła. Kiedy pojawiła się Młodsza, po prostu rozwaliła zagrodę, choć nauczona doświadczeniem, nawet nie próbowałam jej tam zamknąć.
  A co do smyczy – zdziwiłam się mocno, jak wyczytałam, że Eichelberger, którego cenię jako psychologa, jest zwolennikiem smyczy, o której uważa, że daje dziecku więcej swobody niż trzymanie za rękę. Rzecz w tym, że jak smycz za długa to i tak musiałabym przy próbie przejścia przez ulicę trzeba by chwycić za rękę. Przy Młodszej rozważałam opcję smyczy, jednak stanęło na spacerach w miejscu, gdzie dziecko naprawdę musi się postarać, żeby sobie krzywdę zrobić. Nim dojdziemy do tego miejsca – pilnuję. Ale nie potępiam zupełnie matek korzystających z szelek… tym bardziej nie potępiam babć, choć częściej niż dzieci na szelkach widuję dzieci nawet w wieku przedszkolnym na wózkach. To ja już chyba wolę szelki, przynajmniej dziecko nie zapomina jak się chodzi.

  Tak dla jasności – ochraniaczy ani kasku dziecku nie kupowałam, ale urzeka mnie wizja dziecka raczkującego w kasku i ochraniaczach.

 28. korek115 pisze:

  Super foty!może skorzystam, dzięki. Bo sama rzadko robię zdjęcia:)Pozdrawiam.

 29. ~Kryn pisze:

  smycz jak dla PSa. za kogo WY MMCIE DZIECI?????// porąbane mamcie które nie wiedzą co w życiu robić i zamiast z dzieckiem rozmawia to na smycz go…to patologia i kolejne rozwianie rodem ala USA..ćpanie ruch…….i aids. gratuluje chorego pomysłu. Dla takich Kobiet nie am tu miejsca..

 30. ~Talka pisze:

  Dla mnie to jakaś paranoja i tyle… Jak tu nauczyć dziecko, żeby się pilnowało i nie oddalało, a jak później nauczyć samodzielności?

 31. ~Adam pisze:

  Upokorzona? A czy życie na każdym kroku nie upokarza nas dorosłych? Każdy dzień to rozczarowanie i ból (psychiczny). Przyzwyczajmy nasze dzieci do rozczarowań – będą robiły mniej głupstw w dorosłym życiu

 32. ~aja pisze:

  niech rodzice zaczna najpierw od wychowania samych siebie bo tutaj sa ogromne braki a potem zajma sie rodzeniem i wychowaniem wlasnych dzieci

 33. ~gośka pisze:

  też „prowadziłam ” swoje dziecko na „smyczy”. I nie uważam tego za coś nagannego. Moja córcia bardzo przewracała się na początku nauki chodzenia. A że miała spore, wystające jedynki, każde takie potknięcie i przewrócenie kończyło się rozwaloną wargą, potokiem krwi i wielkim płaczem. Więc chyba wybór jest jasny……………

 34. ~tss pisze:

  Ciekawy wpis i ciekawa dyskusja 🙂 Polecam: Krótko o więzi – http://www.stachurska.eu/?p=8459 .

 35. ~basia pisze:

  Ludzie opamietajcie sie dzieci to nie psy.dzieci trzeba pilnowac jak chodza i sa male.Ja moja corcie wszedzie wozilam we wozku i wypuszczalam w bezpiecznym miejscu np. na trawce w parku oczywiscie chodzilam za nia krok w krok.Jak miala juz 1, 5 roku to wiecej rozumiala i trzymalam za reke a jak nie chciala raczki to wkladalam do wozka i problem z glowy.Jak skonczyla 3 latka to szla za reke bo juz duzo rozumiala co sie do niej mowi.3 latek we wozku wozony do przedszkola to obciach.Dla mnie smycz to obciach i zezwierzecenie czlowieka.Wygoda dla rodzica bo nie trzeba tlumaczyc i pilnowac.uczyc.po co smycz wszystko zalatwi przeciez.Moze sa malutkie sutuacje gdzie moze przymknelabym oko np.niepelnosprawnosc mamy tylko czy taka mama musi wychodzic z dzieckiem sama, nie ma babci do pomocy.Oczywiscie jak musi wyjsc sama to ok jest taka wyyujatkowa sytuacja i smycz ma dziecko.
  Ale jak patrze na te zdjecia to krew mnie zalewa.Przeciez te dzieci nie sa male sa rozumne i wystarczy wytlumaczyc nauczyc na prawde wygladaja jak psy.tragedia

 36. ~Kryn pisze:

  ~basia pisze:
  31 października 2013 o 11:57 ::::

  zgadzam sie w pełni z Pania. a ta osoba co pisze toe głupoty tutaj powinna być skierowania do psychiatry. bo widocznie Dziecko traktuje jak przymus a nie jak obowiązek wskazania dziecku drogi do życia. WIĘCEJ BYWAĆ W DOMU WIĘCEJ ROZMÓW A NIE POGOŃ ZA KASA A DZIECKO W D………CO TO ZA MATKA

 37. nemezis pisze:

  Pamiętam, kiedy mój syn był mały i kazał mi sobie…założyć smycz. Humorystyczny podtekst – bawiliśmy się, że on jest psem. Chciał się upodobnić do naszego kundla…
  Czy sama wpadłabym na „genialny” pomysł, żeby w ten sposób ujarzmić własne dziecko? Nigdy w życiu! Mój syn nie sprawiał problemów wychowawczych. Nigdy nie musiałam się wstydzić za jego zachowanie – nie tupał w sklepie, że musi mieć; nie rzucał się na podłogę w markecie…Kiedy byliśmy u wujostwa, zanim zabrał jakąś rzecz, zawsze pytał, czy może.
  Niemniej….jako dorosły jest zbyt mało przebojowy i zastanawiam się czasem, czy dzieci, którym ta smycz by się przydała, nie radzą sobie w życiu dużo bardziej niż te spokojne (pozornie) dzieci.
  Oczywiście sam fakt trzymania dziecka na smyczy lub jakiegokolwiek zniewolenia (wiązania), świadczy tylko o rodzicu i jego słabości w stosunku do dziecka, nieradzeniu sobie z pociechą.

 38. ~Basia pisze:

  Mi się wydaje, że to jest kwestia wygody, a nie wychowania…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *