Deszczowa pora

Mam nadzieję, że kończy się deszczowa pora i wszystkim życzę dużo SŁOŃCA,pragnę jednak przedstawić jeszcze jeden wiersz o deszczu i zachęcić rodziców do przeczytania dzieciom. Po ponownym czytaniu można zachęcić dziecko do naśladowania odgłosów deszczu. Jest to fajne ćwiczenie narządów mowy(język, wargi) oraz ćwiczeń oddechu ,wydłużającego fazę wydechową. Przy powtórnym słuchaniu wiersza można również zachęcić dzieci do „rymowania”, czyli szukania rymów. Mama mówi „co robi deszcz w studni?-„dudni”…itd.Jest to tylko przykład zabawy z deszczem i z wykorzystaniem wiersza.Można posłużyć się nagraniem płytowym z odgłosami deszczu.

Deszczowa pora

deszcz, DESZCZ,DESZCZ,deszcz,

kapią krople: kap…kap…kap…

A ty Olu stoisz w deszczu,

złap te krople, złap!

A ten deszcz-sama wiesz:

w rzece     -chlupoce,

w studni    -dudni,

w liściach     -szeleści,

w trawie      -śpiewa,

w rynnie     -płynie,

w morzu    -mży,

w górach    -wodospady tworzy!

 

Deszcz , DESZCZ,DESZCZ,DESZCZ,

zmoczył Oli warkoczyki

i kokardki w Hello Kitty!

Deszczyk moczy nasze buzie,

deszcz jest mokry i robi kałuże.

Janina Halagarda

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Poezja, Wiersze dla dzieci, Wiersze dla Was i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Deszczowa pora

  1. ~Antoneta pisze:

    Nie dość,że piękny wiersz, to jeszce dotakowo można go wykorzystać do ćwiczenia mowy. Fantastyczna sprawa. Widać, że miałaś do czynienia z dzieciakami. Czytam wszystkie Twe wiersze z zachwytem. Pozdrawiam :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *