Święto Książki

 

Kliknij aby obejrzeć w pełnym rozmiarze

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto, mające promować czytelnictwo ustanowione przez UNESCO w 1995r.

Sama jestem wielka orędowniczką  czytelnictwa i prapagowałam je wśród dzieci i całej społeczności lokalnej, gdzie pracowałam- uczestnicząc aktywnie w programie Fundacji ABCXXI CPCD (Cała Polska Czyta Dzieciom) utworzanej przez Irenę Koźmińską.

Niewątpliwie książka przeżywa obecnie trudne czasy, wypierana jest przez różne media. Niewiele jest osób, czytających poezję. Chyba tylko dzieci, w odróżnieniu od dorosłych lubią wierszyki. Ale te wierszyki- muszą im „podać” dorośli. Jest to nieco paradoksalna sytuacja.

Nawiązując do 'Światowego Dnia Ksiązki” pozwolę sobie przytoczyć jeden z utworów znanej i lubianej przez dzieci ,współczesnejAutorki: Joanny Kulmowej wiersz, ponieważ często „czerpałam' z jej twórczości , przekazując dzieciom wartości wpisane w poezję .

Joanna Kulmowa została Laureatką Nagrody Literackiej Warszawy w kategorii:”Warszawski Twórca”.Dostojna Jubilatka obchodzi w tym roku85-lecie urodzin.

Przytoczę  wiersz Poetki:

Marzenia

Ja nie lubię chodzić do szkoły,
choć nic nie ma we mnie z lenia.
Ja nie lubię chodzić do szkoły
bo w tornistrze się nie mieszczą marzenia.
W szkole jest wielki porządek.
Nikt nie trzyma pod ławką marzeń.
Muszę zostawić je w domu
pod stołem
albo w jakiejś szparze.
A one przez ten czas rosną.
Odbywają samotne podróże.
I kiedy wracam ze szkoły
za dalekie są
i na mnie za duże.

Galerię można obejrzeć tutaj:

http://www.lubaszowa.pl/gallery/thumbnails.php?album=36

Muszę dodać, że scenografia jest mojego autorstwa.

 

( Autorem zdjęcia jest Bogumiła Chrzanowska)

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Refleksje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *