Czy chcesz dać 6-letnie dziecko do szkoły?

Czy chcesz dać 6-letnie dziecko do szkoły?

Właściwie to dzieci 6-letnie są już w szkołach od wielu lat.

           Klasy zerowe, zerówki, oddziały przedszkolne- funkcjonują w szkołach podstawowych od dawna. Jak przyjęte zostały do szkół? Czy z empatią, godnością, troską, czy szkolne drzwi zamykano przed maluchami i ich rodzicami?

Wspominałam już w poprzednim artykule o tym, gdzie ulokowano najmłodsze dzieci, gdy wprowadzono religię do szkół.

Widziałam również, że organizowano zerówki z dala od szkół- w remizach strażackich, w szatniach, na strychach i w pomieszczeniach po byłych toaletach.

Co się ostatnio zmieniło, że tak wszystkim zależy na tym, żeby 6-latki były w szkole?

      Szkoły się zmieniły, wypiękniały dzięki pieniądzom unijnym. Są nowoczesne, dobrze wyposażone,wyremontowane. Nauczyciele się zmienili:) Wszystko się zgadza.

   To dlaczego w tych mniej wyremontowanych- nie było miejsca dla 6-latków, chociaż one były..

A może chodzi tu o zupełnie coś innego, a nie o dziecko? Może o to, żeby ratować nauczycielowi szkolnemu etat, bo przecież tych 6-latków poprowadzi pewnie pani ze szkoły, a nie z przedszkola.

Pani z przedszkola pracę straci. Pójdzie do prywatnego i będzie zarabiać tysiąc złotych. A co, przecież inni też tyle zarabiają. Albo zostanie nianią za 5 zł za godzinę.

Chociaż pani z przedszkola też jest bardzo dobrze przygotowana do pracy z dziećmi w kl . I -III, ale kto będzie miał pierwszeństwo?

Może ten, kogo burmistrz jest kolegą, albo dyrektor kochankiem?

6-latkowi w szkole na każdym kroku dawano odczuć,że nie jest w pełni społecznością placówki. Przez wiele lat traktowany był jak „podrzutek”.

Nauczyciel pracujący w „zerówce” też był niejednokrotnie traktowany, poza nawiasem szkoły, pozostawiany „samemu sobie”.

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony, Refleksje i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *