Zadbaj o wymowę dziecka .

Luc-     klucz
lonta-   książka
pelus-   kapelusz
wi–     drzwi
colt-     czołg
półta-    bułka
tolik-    stolik
toza-     koza
dury-    góry
tury-     kury
tylet-     motylek
oto-    oko
To nie jest tłumaczenie z obcego języka na polski!
To tylko kilka przykładów. Tak mówią dzieci, urodzone w XXI wieku, dzieci sześcioletnie, których rodzice twierdzą, że się dobrze rozwijają i chcieliby posłać skarba do pierwszej klasy.
Kochani rodzice,Wasze dziecko zmienia się codziennie, co dzień się rozwija, co dzień nabywa coraz to nowe umiejętności .Obserwujcie je bacznie. Pomoże Wam to w uniknięciu  wielu błędów.Warto też obserwować rówieśnikow-łatwiej wtedy porównać wymowę i zachowanie.Czasami wydaje się nam, że nasz dzidziuś jest nadal dzidziusiem, chociaż ma pięć, czy sześć lat- nie muszę go porównywać. Nie musisz w zasadzie, jeśli masz wiedzę o rozwoju mowy dziecka, potrafisz sama o nie zadbać.
Ponad połowa zaburzeń w obrębie narządów artykulacyjnych powstaje w wyniku niewłaściwego postępowania z niemowlęciem, m.in.
układania go w złej pozycji w czasie snu i karmienia,
-nieprawidłowego połykania,
-oddychania przez usta,
-nieprawidłowego żucia,
-zbyt długiego ssania smoczka i karmienia butelką,
-podawania pustych smoczków między karmieniami,
-nagryzania warg, języka, policzków,
Prawidłowemu rozwojowi narządów sprzyjają:
-karmienie niemowląt piersią matki,
-poziome ulożenie kręgosłupa z lekko uniesioną głową w czasie snu,
-niemal pionowa pozycja ciala w trakcie karmienia sztucznego.
Pamiętajcie, że lepiej zapobiegać,niż leczyć.
Katar nie leczony trwa tydzień i mija sam, z wady wymowy się nie wyrasta, trzeba ją leczyć, czasami wiele lat, czasem wystarczy kilka spotkań z dobrym logopedą.
Piszę ten tekst w oparciu o moje wieloletnie doświadczenia w wychowaniu własnych dzieci a także w oparciu o doświadczenia w pracy z dziećmi z wadami wymowy.

O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Refleksje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zadbaj o wymowę dziecka .

  1. ~DEM pisze:

    Wielu rodziców nie myśli o tym, że wady wymowy i problemy z wysławianiem się mogą być ogromną przeszkodą w życiu dziecka, gdy będzie dorastało. Przecież takie zaniedbania nie mijają same i zawsze pozostają jakieś problemy. A przez to dziecko ma problemy w szkole, w relacjach z innymi, potem ma ograniczone możliwości pracy, przebicia się w życiu społecznym i osobistym. Każdy zna na pewno dorosłe osoby z wadami wymowy, które mają problemy w komunikacji i przez to są mało atrakcyjne np. dla pracodawców. Jest to niestety wynik zaniedbań, a nawet pobłażliwości rodziców dla takich wad. Znam osobę, o której rodzice zawsze mówili „e, one się tak pieści, przecież jest malutka” i miała pięć, sześć, dziesięć, a dziś ma ponad dwadzieścia pięć lat i nadal jest taka malutka… Ćwiczmy z dziećmi buzię, język, głos, to fajna zabawa, nam też się przyda ;)pozdrawiam, Dorota z maminkowo.blog.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *