Wiersze dla dzieci.

Z moich wieloletnich doświadczeń w pracy z dziećmi wynika, iż  szczególną formą spędzania   przez nie wolnego czasu jest obcowanie z literaturą, a przede wszystkim z poezją, do której mali odbiorcy przejawiają wyjątkowe upodobanie.
Dla dziecka nie jest najważniejsza treść wiersza czy utworu wierszowanego.Potrafi ono się wzruszać , nawet nie rozumiejąc jego treści.
Ważniejsze są: zwrotkowy układ, płynność, melodyjność, rymy, wyraźna rytmika.Poezja w życiu dzieci odgrywa o wiele większą rolę niż u dorosłych.Jest ona nie tylko źródłem dziecięcych przeżyć.Stanowi też ważny składnik zabaw dziecięcych- ruchowych, plastycznych, muzycznych i innych zajęć.
Psycholodzy zwracają uwagę na znaczenie mowy wiązanej w ćwiczeniach językowych dziecka.
Poetyka wierszy dla dzieci podlega podobnym prawom jak twórczość dla dorosłych.Jest to jednak specyficzny rodzaj utworów..Przede wszystkim musi być dostosowany do możliwości percepcyjnych młodego czytelnika.Powinna dotyczyć treści bliskich dziecku, a także pełnić rolę poznawczą i wychowawczą. Wiersze dla dzieci muszą być komunikatywne, muszą uwzględniać specyfikę zainteresowań tematycznych oraz odpowiadać zasadom psychologii rozwojowej młodego adresata.Zjawiska te nie zmniejszają roli poziomu literackiego oferowanych młodemu czytelnikowi wierszy.
Rozpoczynając mój blog, nie wiedzialam jeszcze,jaką formę on będzie prezentował.Tak po prostu wyszło.
Może czasem mama albo ciocia, a może wychowawca w przedszkolu czy szkole zainteresuje się wierszem i przekaże go swojemu wychowankowi.Do wiersza dołączy piękną ilustrację.Może to zainspiruje do nowych zabaw, podejmie nowe pomysły i sprawi wiele przyjemności, czego życzę z całego serca moim Czytelnikom.


O Janina Halagarda

Nauczycielka i blogerka Autorka książek dla dzieci: "Koszyczek Mańki", Zimowe całusy", "Malowane fraszki". W pracy twórczej pomaga jej pies "Dżeki".
Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony, Refleksje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *